Tiskové zprávy

20.8.12 Netopýři se vrací!

TISKOVÁ  ZPRÁVA

 

název - téma:

POZOR! - Netopýři se vrací!

 

ze dne: 

20.8. 2012  

 

místo konání:

Plzeň

 

vlastní zpráva:

Teplé letní počasí posledních dní a zejména večerů jsou opět jako každý rok ve znamení netopýrů a jejich nočních přesunů. Jen dnes jsem kolem poledne zasahoval opět v budově Gymnázia na Mikulášském náměstí, kde bylo odchyceno přes 250 netopýrů hvízdavých. Předpokládám, že dalších 20 jich tam ještě zůstalo, ale co šlo jsem spolu s  pedagogy a paní vrátnou našel, vysbíral a pochytal.

 

Je to rok co rok stále stejné, myslel jsem, že někteří lidé se už za dvacet let naší činnosti poučili, ale opak je pravdou. Otevřené ventilačky u dočasně opuštěných bytů, rozsvícená schodiště společných prostor s okny dokořán a noční větrání bez sítí proti hmyzu nebo alespoň zatažených záclon. Stále stejné zůstávají i ulice i domy, ze kterých nám pak lidé volají s prosbou o pomoc - Vrchlického, Dobrovského, Čechova, Raisova, U Borského parku, Mandlová, Malá i Velká hvězda, FN Bory i Lochotín, Macháčkova, Křimická, Sokolovská, Nýřanská, celé Vinice, Pod Záhorskem, Bolevecká, Koterovská, Francouzská, Částkova, Sladkovského, Homolka, Mikulášské náměstí a náměstí T.G. Masaryka, Škroupova, Kopeckého sady. Počty odchycených netopýrů jdou následně do stovek a to samé platí i o škodách a finančních nákladech. Desítky zásahů hlásí i odchytová služba Městské policie a několik oznámení registrují i hasiči a dispečink 112.

 

Ve finále se ale musí lidé naučit s tímto problémem vypořádat sami.

Doporučujeme prvořadě zabezpečit si svůj majetek a okna, kde se větrá, ochrannými síty proti hmyzu a nebo alespoň tam, kde to lze na noc okna zavírat .

 

Jedná se sice o krátkodobou záležitost většinou jednoho měsíce na konci léta, ale netopýři ve rozpáleném městě kolem lamp chytají hmyz a odtud mají do bytů a prostor s otevřenými okny kolikrát jen pár metrů. Mimo jiné se právě teď netopýři páří, a tak ve městě, kde je vzrostlá zeleň  či parky se již několik let shromažďují velké skupiny. Plzeň je tímto vyhlášená a podobný problém řeší například Ostrava, Brno, České Budějovice, německý  Bonn či Berlín.

 

Netopýr hvízdavý, o kterého se nejčastěji jedná, je jeden z těch menších druhů netopýrů. Jedná se o velice užitečný druh, živící se obtížným hmyzem, vázaný na městské parky, nezateplené panelové domy a přirozené přírodní štěrbiny a dutiny. Nejsou nijak nebezpeční, velice dobře se orientují jak za světla, tak tmy, do vlasů se nezamotávají ani do vás nenarazí a v bytech mají rádi klidná vyvýšená místa kam, se mohou zavěsit. V praxi to pak vypadá tak, že musíme kolikrát překontrolovat všechny závěsy, záclony, obrazy a nejrůznější štěrbiny. Občas zalezou i za zářivky, do lustrů a za nejrůznější dekorační předměty. Obzvláště prima je pak rozebírat obývákové stěny, nejrůznější sádrokartonové příčky, vestavěné skříně či sundávat garnyže, světla a lustry. „Táboří-li“ netopýři v bytě déle (v případě dovolených), můžete si pak rovnou vymalovat a zrekonstruovat celý byt.

 

Proto znovu opakuji. Není opravdu lepší si svůj byt zabezpečit a opatřit otevřená okna ochrannými síty? Takové preventivní opatření Vás totiž vyjde mnohem levněji a ušetříte sobě i nám zbytečné starosti.

 

Nově od letošního roku k nočním telefonátům a zásahům nebudeme vyjíždět tak, jako dříve byli lidé zvyklí. Bohužel stále snižovaný rozpočet organizace nám neumožňuje držet noční služby a reagovat na všechny leckdy i banální výjezdy, které mohou lidé zvládnout vyřešit sami.

 

na fotografiích: 

Vypouštění netopýrů hvízdavých, ilustrační foto Bohumila Máška z loňského roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)