Tiskové zprávy

26.6.12 Skládky

TISKOVÁ  ZPRÁVA

 

Název - téma:

Do lesa s bordelem a z lesa se dřevem.

 

Ze dne: 

Červen 2012

 

Místo konání:

Plzeň

 

Vlastní zpráva:

 

Do lesa s bordelem a z lesa se dřevem. Příroda je opět zavalena tunami odpadu a rabována úplně stejně jako dřív, kdy všechno bylo všech a nikomu na ničem nezáleželo!

 

Jen na území města Plzně jdou počty černých skládek opět do stovek. Jen tak pro ilustraci- na cca 3 km dlouhém úseku cesty z Božkova do Koterova není problém najít přes dvacet černých skládek, a to jsou pouze ty, co jsou vidět ze silnice. Staré ledničky, sedací soupravy či hromady komunálního odpadu a stavební sutě, větví, trávy,  jsou naprosto všude.

 

Jako kdyby se lidi zbláznili a vyhození odpadu do silničního příkopu, lesa či rokle pro ně bylo opět jakýmsi adrenalinovým doplňkem občanské neposlušnosti!!! Všeobecná  anarchie a pravděpodobně i nespokojenost s děním v tomto státě spolu s dopady ekonomické krize vrátila naši společnost o dvacet až třicet let zpět. Vracíme se do doby,  kdy vyvážení odpadu do rokle, lesa a rybníka  bylo běžným standardem a národním folklorem.

 

Jenže ne vždy to tak bylo a hlavně ani by to tak být nemuselo! Osobně pamatuji na dobu, kdy například město Plzeň krátce po revoluci nechalo v nákladu 10 milionů uklidit všechny černé skládky a zřídilo několik sběrných dvorů či míst, kam mohli občané svůj odpad bezplatně odložit. To pak minimálně pět let jsme na černou skládku v přírodě narazili pouze náhodně, přičemž jejich počet se zase začal zvyšovat až v okamžiku, kdy sběrné dvory začaly některé své služby zcela nelogicky  zpoplatňovat.  

 

No a možná právě i to bylo jedním z hlavních důvodů, že dnes černá skládka střídá černou skládku a na některých lokalitách je víc odpadu, než volné plochy. Češi jsou prostě prasata a neumí se k přírodě chovat! Vyšperkované zahrady jsou většinou vykoupeny strání zasypanou bordelem. Stavební suť z rekonstruovaných domů a bytů končí v lese a zadní vrátka v oplocení svého pozemku, kterými se vozí odpad za plot, má snad každý rodinný domeček, zahrádka či chatička. Co je za plotem se mě přece netýká a jestli takto znečišťuji pozemek městu a nebo sousedovi, je mi vlastně jedno. 

 

Nechci opět moralizovat a tvrdit, že kompetentní úřady nejsou schopné uklízet v takovém rozsahu a nadstandardním finančním nákladu na který jsme byli zvyklí. Nechci ani napadat již třetí politické vedení Plzně (jehož jsem byl také součástí a za čtyři roky s vyhláškou o odpadech neprorazil), které není schopno uvést v život vyhlášku či systém o odpadech. Nechci všechny lidi házet do jednoho pytle a tvrdit, jak je to každému jedno, ale pravdou zůstává, že většina lidí se prostě chovat neumí a to, že po nich pak musí uklízet někdo jiný za trojnásobné náklady mi rozhodně normální nepřijde!

 

Podobná situace je bohužel i s  rabováním lesů, krádežemi palivového dřeva, řezáním souší, dutých stromů a všeho, co jde ideálně ukrást někomu jinému a prohnat kotlem či kamny. Kradené dřevo hřeje přece dvojnásob a jestli v dutém kmenu hnízdí strakapoud , brhlík, puštík či nahoře v koruně je hnízdo káně není v tom fofru čas řešit.

 

Lidé, proberte se, nejsme tady sami a tohle není ten správný směr i když nahoře se kradou miliony a nás dole to stojí čím dál více.

 

 

 

 

Zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)