Tiskové zprávy

17.4.12 Bobr evropský

V příloze posílám další fotografie a tentokrát se snad ani nebudu ptát, o jaké zvíře se jedná, jelikož věřím, že bobra evropského jste poznali všichni.
Zajímavé je, že oba dva případy jsou z jednoho dne, a to z neděle 15.4.2012.
 
První a autem přejetý (uhynulý) bobr byl nalezen v neděli ráno MVDr. Martinem Holou na vozovce vedoucí přes hráz Borské přehrady (Plzeň - město).
Nevím, jak dopadlo automobil (pokud to teda nebyl cyklista), který bobra srazil, ale musela to být velká rána, jelikož zvíře bylo doslova rozsekané a rozházené po celé vozovce.
 
Druhý bobr byl pak odchycen v lesní oplocence na Domažlicku u obce Filipova Hora, kam byl pravděpodobně vyhnán jiným bobrem a nebo se ukryl po střetu s automobilem. Zvíře mělo natržený kožich na zádech a chovalo se poměrně klidně. Po převozu na ZSŽ do Plzně byl bobr na veterinární klinice v Lobzích (Vedilab) přispán, prohlédnut a na stanici následně ošetřen.
 
Dnes v úterý 17.4. 2012 byl za účasti fotografa B. Máška vypuštěn zpět do volné přírody na náhradní lokalitu, kde se bobři již vyskytují.
 
Tento zajímavý a zároveň náš největší hlodavec se postupně rozšiřuje na všechny toky v Plzeňském kraji.
Je to noční živočich a v  Plzni můžete najít stopy po jeho práci, jak na řece Radbuze u Dobřan, tak dnes už i pod Borskou přehradou, u vodárny či na řece Berounce pod Plzní.  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
S pozdravem
 
 
Karel Makoň
DESOP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
Zábělská 75, 312 00 Plzeň 12
mobil. 777 145 960
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 
"Ať jste lidé, zvěř či ptáci, najít si nás nedá práci."
www.desop.cz