Tiskové zprávy

8.3.12 Podložka pro orlovce

TISKOVÁ  ZPRÁVA

 

Název - téma:

Třetí hnízdní podložka pro orlovce říčního.

 

Ze dne: 

8.3. 2012

 

Místo konání:

Plzeňsko

 

Vlastní zpráva:

 

Další, v pořadí již třetí, umělou hnízdní podložku pro orlovce říčního  jsme  instalovali tento čtvrtek (8.3.2012) na Plzeňsku kousek od Nepomuka. Železný rošt se základem rozestavěného hnízda byl osazen na příhradníkový stožár elektrického vedení, přesně tam, kde se podle zpráv od místních ornitologů v minulosti  pár orlovců snažil již jednou zahnízdit. Zhruba dva týdny nosili na stožár klacky a hnízdní materiál. Stále jim to však padalo a tak po několika dnech všeho nechali a odlétli.

 

Lokalita je čistě ze strategických důvodů utajena tak, aby na místě nedocházelo ke zbytečnému pohybu lidí, plašení ptáků a byl pokud možno klid. Orlovci se mohou na lokalitě objevit každým dnem, hned jak rozmrzne led na sousedních vodních plochách a zda podložku přijmou, ukáže až čas. Každopádně vkládáme do projektu velké naděje a jsme rádi, že akce mohla být vůbec zrealizována.

 

Samotná instalace rámu na příhradníkový stožár funkčního elektrického vedení trvala necelou hodinu. Pravda, osazení podložky nám částečně komplikovalo extrémně nepříznivé počasí, ale termín realizace byl už sám o sobě na poslední chvíli a hlavně ze strany provozovatele rozvodné sítě předem přesně stanoven a závazně dojednán. Obrovský význam v realizaci celého projektu sehrála operativnost, náklonnost a podpora majitele rozvodné sítě. Firma ČEPS nám vyšla maximálně vstříc a jsme rádi, že nám osazení umělé hnízdní podložky na jejich stožár vůbec umožnila. Připočteme-li k tomu skutečnost, že celá akce musela být v poměrně složitém režimu připravena a projednávána, považuji to celé za obrovský úspěch.

 

Za DES OP akci po odborné stránce technicko-bezpečnostní zajišťoval Ing. Petr Jindra ze ZČU v Plzni, ten náš záměr nejen garantoval, ale i projednal, vyřídil a zúřadoval odstavení linky na dohodnutý čas. Právě díky Petrovi a ČEPSu byla linka na hodinu vypnuta a my jsme mohli na stožár hnízdní podložku osadit. Ještě jednou děkuji všem zúčastněným, ČEPSu obzvláště.

 

Samotná montáž hnízdní podložky je zachycena na snímcích Bohumila Máška. Už z jeho fotografií je vidět, že nám počasí opravdu příliš nepřálo, ale ve finále nás všechny zahřál pocit, že se akce zdařila a že jsme udělali co jsme mohli.    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na fotografii:

Karel Makoň, Martina Půtová a Petr Jindra při instalaci umělé hnízdní podložky pro orlovce říčního na příhradníkový stožár elektrického vedení.

 

Zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)