Tiskové zprávy

18.2.12 Kormorán z Estonska a Finska

TISKOVÁ  ZPRÁVA

 

název - téma:

Kormorán z Estonska (2012) a kormorán z Finska (2010)

 

ze dne: 

18.2. 2012

 

místo konání:

Plešnice (PS) – ř. Mže

 

vlastní zpráva:

 

Další zajímavý nález kroužkovaného kormorána velkého na Plzeňsku.

Dne 13.2. 2012 byl kousek od řeky Mže nedaleko obce Plešnice (PS) nalezen čerstvě ožraný kadaver kormorána velkého s ornitologickými kroužky. Jednalo se o mladého ptáka (loňské mládě), který měl na jedné noze modrý plastový (odečítací)  kroužek s bílými písmeny ELI  a na noze druhé klasický ornitologický kroužek z hliníku s nápisem ESTONIA MATSALU S–6880. A právě kroužky nálezkyni zaujaly natolik, že nám z místa zavolala a operativně jsme se dohodli, že kadaver zajistí a doveze do Plzně. Ve skutečnosti byl  kormorán čerstvě mrtev, bez hlavy s viditelně ožraným hrudníkem pravděpodobně od nějaké šelmy. Ta ho však nejspíše neulovila, ale našla někde poblíž řeky uhynulého.

 

Nerad bych teď rozpoutal debatu na téma, kolik kormoránů u nás zimuje, jaké páchají škody a jak by bylo třeba je střílet. Každopádně ale vím, že v okamžiku, kdy téměř kompletně zamrzly všechny rybníky a většina řek, nacházeli jsme uhynulé, zejména mladé (slabé) ptáky zcela běžně a věřím, že kdyby mrazivé počasí vydrželo ještě tak dva až tři týdny, tak by počty těchto ptáků u nás výrazně klesly. Zároveň deklaruji, že o problému invazí hladových kormoránů velkých na řeku Radbuzu těsně pod hrází Borské přehrady vím, viděl jsem i všechna ta videa, šílenou realitu či fotografie a i já konstatuji, že na této lokalitě je to obrovský problém, který by si zasloužil kombinované řešení, včetně plašícího odstřelu, odlovu, hlídání a hlavně zabezpečení ochrany v tomto úseku naprosto bezbranných ryb.

   

Vraťme se ale zpět ke kroužkům a nálezu kroužkovaného kormorána u Plešnic (PS).

Jak jsme se dohodli, tak se stalo a paní uhynulého kormorána k nám na stanici dovezla. Sundal jsem kroužky a zprávu s datumem, okolnostmi a hlavně lokalitou nálezu odeslal do naší Kroužkovací stanice Národního muzea Praha. Téměř obratem jsem od kolegů dostal informaci v podobě zpětného hlášení, na kterém byly vypsány následující údaje.

 

 

 

Ve skutečnosti to pak znamená, že u nás 13.2. 2012 nalezený kormorán velký byl 3.7. 2011 kroužkován Estonskými kolegy, jako nevzletné mládě na hnízdě na lokalitě Saaremaa, Vesitukimaa – Estonsko, což je 1073 km od místa nálezu a to po 225 dnech od dne, kdy byl kroužkován. Mimo jiné ze zpětného hlášení lze i vyčíst, že toho samého kormorána kontroloval (odečetl) 20.12. 2011 ještě jako živého kolega Miroslav Jelínek v Praze 7 – na Vtavě v Tróji. Jeho tahovou dráhu názorně ukazuje i přiložená mapka.