Tiskové zprávy

23.4.11 Požár v rezervaci Nový Rybník

TISKOVÁ  ZPRÁVA

 

název - téma:

Požár v rezervaci Nový rybník

Hledáme svědky!

 

ze dne: 

17.4. 2011 -  výzva 23.4.  2011 

 

místo konání:

Líně – Rezervace Nový rybník

 

vlastní zpráva:

 

Dle záznamu profesionálních hasičů Plzeňského kraje byl minulou neděli (17.4. 2011) na tísňovou linku 112 nahlášen požár suché trávy a rákosí v Přírodní rezervaci Nový rybník nacházející se mezi obcemi Líně – Zbůch - Uherce. Událost byla hlášená kolem 19:00 hodiny a do příjezdu profesionálů na místě zasahovala jednotka dobrovolných hasičů z Líní. 

 

 

Požár byl naštěstí podchycen včas a zejména díky pohotovému zásahu dobrovolným hasičů z Líní nedošlo k jeho dalšímu rozšíření. Tráva a rákos je hodně suchý, kdyby do toho fouk silnější vítr, tak mohlo dojít ke škodám podstatně vyššího rozměru. Takhle vyhořelo cca 50 x 20 m suché vegetace, převážně travin. Zajímavé je, že požár musel nikdo založit úmyslně jelikož se jedná o místo poměrně hodně vzdálené od cesty a nově postavené pozorovací věže. Kdyby to chytlo od cigaretového nedopalku, který někdo odhodil do trávy vedle polní cesty či z ochozu ornitologické  pozorovatelny, hořelo by jinde a jiným směrem. V tomto případě hořelo téměř na břenu mokřadu a k místu kde požár vznikl, musel dotyčný ujít minimálně  50 m od nejbližší cesty. Mimo jiné šel až za čárové značení rezervace, do podmáčených partií mokřadu a pásma kam je vstup přísně zakázán!

 

 

 

Krom založení požáru, nepovoleného vypalování trávy, porušil dotyčný hned několik zákonů. Prvním z nich je Zákon 114/1992 SB. o ochraně přírody a krajiny Paragrafově  § nepovolený vstup do prostoru rezervace, § zásah do vývoje zvláště chráněného živočicha, § rušení zvláště chráněných živočichů a ohrožení populace jednotlivých druhů na lokalitě žijících zvířat. Určitě pak došlo i k  porušeno několika dalších souvisejících zákonů, včetně poškození cizí věci na cizím pozemku atd.

 

Na skutečnost, že v rezervaci hořelo přišel její správce Plzeňský krajský úřad. Kolega Ing. Jiří Vlček z Odboru životního prostředí Pkú, to že v rezervaci hořelo  zjistil při pravidelné kontrole  mokřadu a pozorovací věže.  On byl zároveň i tím kdo celé vyšetřováni inicioval.

 

 

Je to problém, který je třeba teď i do budoucna řešit a proto jsme společně o pomoc požádali vyšetřovatele profesionálních hasičů (HZS Plzeňského Kraje). Podle oslovených specialistů na vyšetřování požárů, se pravděpodobně jednalo o úmyslné založení požáru dětmi či puberťáky v rámci nějaké „rádoby“ hry se sirkami a nebo nedbalostí odhozením cigaretového nedopalku v místech rezervace. Přičemž cizí zavinění je patrné, ale zcela určitě by ještě pomohla výpověď případných svědků či oznamovatelů požáru.

 

Proto žádáme všechny ty kteří by mohli při vyšetřování výrazně pomoci, aby se ozvali na náš služební telefon (ZSŽ – 777 145 960) a pomohli při objasňování tohoto  případu. Děkujeme.

 

 

Podobné požáry mohou totiž napáchat nedozírné škody. V současné době v rezervaci hnízdí hned několik druhů vodního i drobného ptactva, kdyby byly požárem zasaženy i sousední rozsáhlé rákosové plochy, mohlo dojít k úplné devastaci a zkáze této lokality. Suché traviny a rákosiny jsou hnízdištěm či útočištěm stovek ptáků i jiných živočichů a rostlin. Jakýkoliv pochyb za ochranným pásmem rezervace, požár, či cílené poškozování biotopu může mít za následek ohrožení hnízdící populace některých ptačích druhů, či jejich zmizení.

 

Proto znovu opakuji, pokud někdo v neděli 17.4. 2011 podvečer mezi 18 až 19 hodinou si všiml na lokalitě Rezervace Nový rybník něčeho zvláštního či podezřelého, nechť nám prosím zavolá a nahlásí oč šlo.

 

Své poznatky můžete volat  na mobilní telefon ZSŽ Plzeň 777 145 960 a nebo posílat na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. 

 

Děkujeme předem a věříme, že se nám podaří případ s Vaší pomocí objasnit. 

 

na fotografii:

Karel Makoň a Bohuslav Ježdík při sumarizaci škod a hledání místa založení požáru v rezervaci Nový rybník - Líně.

 

zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň