Tiskové zprávy

06.06.10 - Kroužkování čápů

TISKOVÁ ZPRÁVA

 

název - téma:

Víkend ve znamení kroužkování čápů

ze dne:

05. a 06.06.2010

místo konání:

Plzeňský kraj (Plzeň - sever, Plzeň - jih, Tachovsko a Domažlicko)

 

vlastní zpráva:

Jak sám název napovídá, tak o tomto víkendu proběhlo kroužkování čapích mláďat a to na většině námi sledovaných hnízd v Plzeňském kraji. V sobotu jsme kontrolovali a kroužkovali mláďata čápů černých v neděli pak zhruba 80% hnízdišť čápů bílých. Jelikož o kroužkování a významu sledovaní průběhu hnízdění jednotlivých druhů ptactva jsme již hovořili několikrát, vynechám všeobecnou část mých oblíbených pouček a podívejme se na letošní kroužkovací akci z jiného úhlu.


S ohledem na standardní návrat čápů na hnízdiště, počasí v době líhnutí mláďat a další důležité faktory, jako například potravní možnosti, změny krajiny, přesuny hnízd atd., lze letošní sezónu alespoň u čápů bílých zatím hodnotit jako lehce podprůměrnou. Obsazenost hnízdišť je stabilní (dlouhodobě klesající), počty mláďat na hnízdě však nepatrně nižší než v loňském roce a věk mláďat na hnízdě o týden nižší.


U čápů černých je však letošní sezona velice špatná a ze čtyř kontrolovaných hnízd jsou pouze dvě obsazena celým párem a z toho pouze jeden pár má dvě mláďata. Celkový výsledek letošního kroužkování černých čápů je tím hodně pod dlouhodobým průměrem a klesl z 8 mláďat pouze na 2.

 

Nyní už k jednotlivým hnízdům.

Největší a nejstarší mláďata čápa bílého kroužkoval kolega Miloš Paisker na hnízdě v Bělé nad Radbuzou. Dostat se na poměrně vysoké hnízdo ke čtyřem tak velkým mláďatům byl sice trošku problém, ale ve finále se podařilo všechna čápata označit.

Nejhouževnatější matka (samice) byla jednoznačně na hnízdě ve Kdyni. Svá mláďata bránila tak zuřivě, že kolega Paisker bez ochranné přilby neměl šanci se na hnízdo ani podívat. Zobákem výhružně klapající a šermující samice čekala na hraně hnízda až vystrčí hlavu, aby mu vysvětlila, že kroužkovat se nebude. Ve finále jsem musel na hnízdo vylézt osobně a přesvědčit doposud nejbojovnější samici v kraji a v historii kroužkování o tom, že jí ani jejím mláďatům nechceme nijak ublížit.

Nejmenší mláďata byla na hnízdě v Poběžovicích. Na sloupu pod čerpací stanicí PH, bylo jedno cca 3 dny staré mládě, druhé se klubalo a třetí bylo ještě ve vajíčku.

Úplně nejčerstvější snůška však byla v ZD Draženov (DO), kde samice ještě v tuto dobu seděla na 4 vejcích. Je to sice už pozdě, ale možná ještě pár stihne vejce vysedět a mláďata odchovat.

Největší hnízdo letos přistavěli čápi v Horšovském Týně (DO). Stavebním materiálem opravdu nešetřili a hnízdo nejen zvýšili, ale i pěkně roztáhli do stran.

Nejhůře přístupné hnízdo je tradičně hnízdo na komíně bývalé cihelny mezi Novým Dvorem a Borem u Tachova. Přes 60 m vysoký komín je přístupný pouze vnitřní stranou průduchu a dostat se po stupačkách až k hnízdu vyžaduje nejenom dobrou kondičku, ale i určitou odvahu a zručnost.

Největší radost nám udělal čapí pár v Zadním Chodově (TC), který se bez problémů přestěhoval na nově postavený stožár s umělou hnízdní podložkou, který byl náhradou za loni zbouraný komín a objekt bývalých kasáren pohraniční stráže. Na hnízdě byla celkem tři už docela velká mláďata a jsme rádi, že čápi nový domov přijali.

Nejméně hnízd a hnízdících párů čápů bílých je dlouhodobě na Plzni – severu (Město Touškov, Čemíny, Chotíkov, Heřmanova Huť, Plasy, v minulosti Horní Bříza, Kralovice, Úlice a Kožlany). Podle našich informací je snad obsazeno pouze hnízdo v Chotíkově, Městě Touškově a Heřmanově Huti! Ostatní jsou neobsazena a nebo pouze nárazově navštěvována nehnízdícími ptáky.

Nejvíce hnízd a hnízdišť čápů bílých v Plzeňském kraji najdeme v zemědělské oblasti na Domažlicku, Tachovsku, Plzni - jihu a Klatovsku. Přičemž námi dlouhodobě sledované hnízdící páry jsou nejúspěšnější právě na Domažlicku a Tachovsku.

Nejlépe přístupné a sledované hnízdo je hnízdo v objektu firmy Volka a syn v obci Hlinné na Tachovsku. Zde přílety, průběh hnízdění a počty vyvedených mláďat sleduje majitel firmy pan Richard Volka se všemi zaměstnanci i rodinnou. Navíc už několik let i finančně přispívají na údržbu hnízda, čištění a kroužkování čápů celkově.

Nejbělejší až téměř sněhově bílá mláďata mají paradoxně čápi černí hnízdící na skrytých hnízdech v rozsáhlých lesních komplexech. Námi sledovaná hnízda jsou převážně na Plzni – severu, kde provádíme i označování a kroužkování mláďat. (viz foto – čáp černý)

Tento víkend bylo překontrolováno celkem 28 hnízd a hnízdních lokalit čápů bílých, přičemž bylo celkově (zatím) okroužkováno 37 mláďat na 13 hnízdech . Nejvíce mláďat bylo okroužkováno na Domažlicku a Tachovsku. U čápů černých byla překontrolována celkem 3 hnízda a okroužkována pouze 2 mláďata.

Kontrola a kroužkování čápů bílých bude pokračovat i v dalších dnech a na dalších lokalitách. Chystáme se například do Plzeňské ZOO a BZ, do Oseka u Rokycan, do Dobřan na pekárnu a Města Touškova.

 


Zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)

 

zpráva ke stažení ZDE


Ať jste lidé, zvěř či ptáci, najít si nás nedá práci:

www.desop.cz