Tiskové zprávy

01.04.10 - Česká kachna

TISKOVÁ ZPRÁVA

 

název - téma:

Česká kachna divoká - druh ohrožený!?!

ze dne:

01.04.2010

místo konání, oblast:

Karlovy Vary, ř. Ohře nad Chebským mostem u autobusového nádraží.

 

vlastní zpráva:

Když jsem nedávno slyšel z úst kolegy Václava Kováře (NOS) povzdech nad tím, jak čím dál více pozoruje v naší české přírodě atypicky zbarvené a prokřížené divoké kachny, po pravdě řečeno, trochu jsem mu nevěřil. Dlouhodobě totiž sleduji zimování vodního ptactva na řekách v Plzni a kromě jednoho exoticky vypadajícího křížence čírky a ostralky jsem něco tak výrazně „přebarveného“ nikde ještě neviděl. Ano, sem tam je nějaká divoká kachna světlejší, drobnější a trochu jiná, ale aby byla půl na půl s kachnou domácí či nějakou jinou, tak to tedy ne.

Pravdou však zůstává, že tímto problémem se již několik let zabývá i Přírodovědecká fakulta v Praze a že spolu s kolegy z Kroužkovací stanice Národního muzea (viz. foto) při odchytu kachen v Plzni na Berounce jsme několikrát nabírali i krevní vzorky právě na DNA.

Vědci se totiž snaží zjistit, do jaké míry má na původní populaci „naší“ kachny divoké vliv dlouhodobé a masivní vypouštění myslivci uměle odchovaných kachen. Dokonce jsem totiž slyšel i teorii, že původní populace kachny divoké je z našich rybníků těmito polokrotkými jedinci nejen vytlačována, ale i částečně promořena a zdegenerována (viz. foto kachny v Plzni).

Podobné fotografie podivně vybarvených kachen můžete nafotit však i jinde v Evropě, zejména pak v Anglii. O tom, do jaké míry je to problém a jak moc je původní populace divokých kachen vlastně ohrožena, se zatím vedou pouze teoretické debaty. Uvidíme, co konkrétního přinesou jednotlivé výzkumy a projekty, na které si musíme zatím ještě počkat.

Každopádně kolega Bohumil Mášek byl opět rychlejší a velice pěkně nafotil (10.3. 2010) několik atypicky zbarvených kachen divokých na řece Ohři v Karlových Varech. Podobné fotografie (i když ne tak pěkné:-) jsem již ale viděl i například od kolegy Karla Machače z Tachovska a nebo Václava Kováře z Plzně – jihu.

Dnes už divoké kachny začínají hnízdit a moc je na zimovištích neuvidíme. Proto prohlédněte si alespoň přiložené fotografie B. Máška a možná si vzpomenete, že jste něco podobného již také někde viděli.


 


Na fotografii:

Kachny - Bohumil Mášek .

Odběr krve a pohyb či hnízdění kachen divokých ve městě - Archiv DES OP.

 


Zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)

 

zpráva ke stažení ZDE


Ať jste lidé, zvěř či ptáci, najít si nás nedá práci:

www.desop.cz