Tiskové zprávy

27.02.10 - Jaro

TISKOVÁ ZPRÁVA

 

název - téma:

Jaro

ze dne:

27.2.2010

místo konání, oblast:

Plzeňsko

 

vlastní zpráva:

Jaro je tady a víkendové sluníčko snad přesvědčilo i zaryté odpůrce zimního počasí, kteří mě za mé tiskové zprávy o krásách letošní zimy proklínali :-) Sněhová pokrývka mizí před očima a prodlužující se den je zárukou skutečnosti, že zima nebude mít (prozatím) už tak velkou sílu jako tomu bylo v lednu a únoru letošního roku. Abych i já přispěl k lepší náladě, tak posílám něco málo informací k dění na ZSŽ v Plzni a novému projektu EV.

 

Mláďata zajíců

Již 5.února jsme upozorňovali na skutečnost, že zajíci bez problému rodí svá mláďata i do sněhu a že je třeba dávat pozor zejména při venčení psů a procházkách s dětmi na to, aby nebyla zbytečně vyčenichána, napadena, sebrána či donesena. Odchov zajíců je opravdu složitý a tak ze dvou zbytečně donesených ušáků se nám podařilo (prozatím) odchovat pouze jednoho. Menší mládě z obce Chotiná (PS) nezvládlo přechod z mléka na seno a po dvou týdnech uhynulo.

Pitva prokázala (dietní chyba susp. + klostridiová komplikace) problémy, se kterými se poměrně často při umělém odchovu mláďat potýkáme a proto znovu opakuji, že pro malé zajíce je mnohem lepší, když na lokalitě zůstanou v péči svých rodičů, než když nám je lidé nosí s nesmyslným odůvodněním, že jim tam byla zima a nebo že tam byla sama bez rodičů. Ani jeden z argumentů totiž není opodstatněný a zvířatům spíše uškodí než pomůže.

 

Pro ilustraci přikládám některé naše fotografie ušáků, kteří sice vypadají rozkošně, ale rozhodně ještě nemají vyhráno! Větší mládě bylo dnes na vycházce ve venkovní voliéře poněkud rozpačité, vůbec se nejedná o domácího mazlíčka.

 

Ekologická výchova – „Hlasy jara“

Na blížící se jaro jsme zareagovali i dalším projektem ekologické výchovy pro žáky mateřských škol a I. stupně škol základních. Po velice úspěšné a u dětí oblíbené zimní stopovačce přicházíme (od 1.3.) s hypotetickou vycházkou do jarní přírody. Přes 40 hlasů volně žijících živočichů (převážně ptáků) plus doprovodných fotografií (A3) nás zavede z města do polí, luk až k rybníku a do lesa. Z lesa se pak vracíme opět do města a cestou tam i zpět pozorujeme, potkáváme a slyšíme jednotlivé druhy zvířat. Věříme, že tímto dalším zajímavým projektem přečkáme v učebně rozmary jarního počasí a poutavě přiblížíme dětem jarní přírodu se vším všudy. Pro venkovní a terénní výuku jsme opět zařadili exkurze v Záchranné stanici živočichů v Plzni - Doubravce, kde budou mít děti možnost si nejen prohlédnout zvířecí pacienty, léčebné a chovatelské zázemí, ale i pořádně zasoutěžit na téma jaro v přírodě. Exkurze jsou připraveny i pro žáky II. stupně škol základních či jednotlivé zájmové skupiny. Počítáme, že již od konce dubna bude na stanici rušno a tak je třeba využít konkrétních případů nejen k osvětě, ale hlavně nenásilnému vzdělávání.

 

Podrobnosti naleznete v přiloženém letáčku Jaro – “Hlasy přírody“.

 

 


Zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň (777 145 960)

 

zpráva ke stažení ZDE


Ať jste lidé, zvěř či ptáci, najít si nás nedá práci:

www.desop.cz