Tiskové zprávy

16.01.10 - Mezinárodní sčítání

TISKOVÁ ZPRÁVA

 

název - téma:

Mezinárodní sčítání vodního ptactva Plzeňsko – ř. Berounka

ze dne:

16.01.2010

místo konání:

ř. Berounka, Plzeň - Zvíkovec

 

vlastní zpráva:

Celkem 12 dobrovolníků, převážně členů DES OP, se tuto sobotu a neděli (16. a 17. ledna 2010) zapojilo do projektu Mezinárodního sčítání vodního ptactva. Po krátké poradě na Záchranné stanici živočichů v Plzni jsme se rozdělili do několika skupin a vyrazili na lokality. Již 6. rokem sčítáme ř. Berounku z Plzně do Zvíkovce. Jedná se celkem o 56 říčních kilometrů a 7 sčítacích úseků. Sedm úseků na Berounce obsáhneme jen díky tomu že 6 z nich sčítáme za pomoci kánoí. Dnes si část vodáckého vybavení půjčujeme od pana Sikyty, který se stal naším sponzorem. Téměř ve stejný čas vyrážejí celkem tři posádky na stabilních plastových kanoích na studenou vodu, aby sečetli jednotlivé druhy vodních ptáků.

Letošní sčítání na Berounce bylo oproti tomu loňskému vcelku  pohodové, řeka nebyla zamrzlá, stav vody pod normálem a počasí sice studené, ale nesněžilo.

Kolega ornitolog Libor Oplocký pak sčítal jako již tradičně Borskou přehradu v Plzni a na jeho výsledky teprve čekáme. Do terénu vyrazil i Petr Hec, který sčítá jeden úsek Berounky. I ten šel v neděli a na jeho data ještě čekáme.

V sobotu se sčítalo od 8:30 do 15:30 hod. a každý si přišel na své.

Celkem bylo předběžně pozorováno cca 3.000 exemplářů vodních ptáků ve 12 druzích.

Nejvíce bylo napočítáno kachen divokých, následovali morčáci velcí, kormoráni velcí a labutě velké. Ostatní druhy ptáků byly pozorovány v podstatně menších počtech a vše nasvědčuje tomu, že dlouhotrvající mrazy a zamrzlé úseky vodní hladiny je donutily posunout se jižněji a nebo na jiná místa, kde je otevřená vodní hladina a potrava. Proto snad i kormoránů a ledňáčků bylo na Berounce viděno méně než obvykle. Oproti předchozím rokům bylo sečteno i mnohem méně volavek popelavých, či hoholů severních. Na druhou stranu z těch vzácnějších jsme opět zaznamenali 3 mořské orly, 4 volavky bílé a 2 skorce vodní. Ostatní druhy jako například slípku zelenonohou, poláky chocholačky, lysky černé a další viděla pouze skupina, která začínala na zimovišti vodního ptactva v Plzni u sv. Jiří.

Celkově lze konstatovat, že letošní sčítání se vydařilo, akce se obešla bez koupání, úrazu a dalších komplikací. Všichni sčitatelé se vrátili na základnu za světla a zdrávi. Počet sečtených ptáků a jednotlivých druhů se příliš neliší od loňského roku i když určitý pokles tam je. Při letošním sčítání se však podařilo Bohouši Ježdíkovi a Ivanu Klánovi odchytit mladého poraněného kormorána velkého. Měl přeražené křídlo a stále se potápěl. Nakonec ho hoši v kanoi uhonili, odchytli a dovezli až do cíle (viz. foto)

 


Na fotografii:

Bohuslav Ježdík s kormoránem velkým.

Skupina sčitatelů – Ivan Klán, Bohuslav Ježdík, Hana Robejšková, Olga Štěpánková, Miloš Paisker, Karel Makoň

 


Zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň (777 145 960)

 

zpráva ke stažení ZDE


Ať jste lidé, zvěř či ptáci, najít si nás nedá práci:

www.desop.cz