Tiskové zprávy

26.11.09 - Rekonstrukce 2009

TISKOVÁ ZPRÁVA


název - téma:

Rekonstrukce čapích hnízd jsou v plném proudu.

ze dne:

26.11. 2009

místo konání:

Plzeňsko (Tachovsko a Domažlicko)


vlastní zpráva:

Jako každým rokem i letos je podzim zejména ve znamení plánovaných rekonstrukcí a úprav hnízdišť čápů bílých. Touto činností se aktivně zabýváme již od roku 1994 a za tu dobu jsme upravovali, opravovali, stavěli a snižovali přes 150 hnízd a hnízdišť nejen v Plzeňském kraji, ale i v jiných koutech naší republiky (Mladá Boleslav, Praha západ, jižní Čechy).

V Plzeňském a Karlovarském kraji se na těchto rekonstrukcích a ochraně hnízdišť čápů bílých výrazně a finančně spolupodílejí vždy místně příslušné krajské úřady a nebo jednotliví vlastníci nemovitostí či obce, ve kterých se hnízda nacházejí.

Jednou z nejzásadnějších akcí tohoto podzimu byla výstavba nového hnízdního stožáru v bývalém areálu pohraniční stráže u obce Zadní Chodov (Tachovsko). Zde bylo původní hnízdo na komíně bývalé kotelny zrušeno, neboť celý objekt byl prodán a zbourán. Firma která, realizovala demolici budov dostala za úkol spolu s námi postavit nové náhradní hnízdiště. Jedná se o samostatný 10 m vysoký ocelový stožár s přístupovým žebříkem a obslužnou lávkou. Naše organizace dodávala pouze ocelovou hnízdní podložku, přístupovou lávku, žebřík a imitaci rozestavěného hnízda včetně montáže na stožár. Samotný stožár sehnal a následně postavil investor akce.

Fotografie: Svařování a montáž ocelové hnízdní podložky na ležící ocelový sloup.

Na fotografiích: Karel Makoň, Michael Boušík a Hana RobejškováDalší významnou akcí byla kompletní rekonstrukce a úprava již obsazené hnízdní podložky na zahradě pana Hrubého v Chodově u Domažlic. Zde jsme na betonový sloup instalovali novou hnízdní podložku s přístupovou lávkou. Ta původní byla totiž jedna z našich prvních a nesplňovala naše současné požadavky přístupnosti. Proto bylo původní hnízdo čápů za pomocí plošiny sundáno, stará podložka demontována a místo ní osazena nová, lepší i s  hnízdním základem. Akce byla velice náročná a pomáhat nám musel i objednaný jeřáb. Díky perfektní spolupráci a podpoře majitele pozemku (pana Hrubého) se nám však vše nakonec i přes menší technické potíže zdárně podařilo.

Fotografie: Montáž hnízdní podložky za pomocí jeřábu na stojící betonový sloup.

Na fotografiích: Karel MakoňCo nás ještě do příletu čápů (jara 2010) čeká?


Snížení hnízda na 30m vysokém komíně ve Šťáhlavech.

Snížení hnízda na komíně v Teplé u KV.zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň (777 145 960)

 

zpráva ke stažení ZDE

 


Ať jste lidé, zvěř či ptáci, najít si nás nedá práci:

www.desop.cz