Tiskové zprávy

22.11.09 - Jezděte opatrně!

TISKOVÁ ZPRÁVA


název - téma:

Jezděte opatrně, nehod přibývá!

ze dne:

22.11. 2009

místo konání:

Plzeňsko


vlastní zpráva:

Celkem tři dopravní nehody během tohoto týdne, při kterých došlo ke střetu srnčí zvěře s jedoucím automobilem. Ani jedno zvíře srážku nepřežilo a uhynulo buď při převozu a nebo muselo být následně veterinářem utraceno. Všechny nehody se staly mimo les, v otevřené krajině a je vidět, že zvěř opravdu migruje ve velkých skupinách.


Pro první sraženou srnu jsme jeli přesně před týdnem (15.11. 09) do České Břízy na Plzni severu. Dospělou samici zde našel majitel mlýna ležet v potoce, měla přeražený zadní běh a trauma páteře. Když ji vytáhl ze studené vody, ještě chvíli žila. Další případ se stal ve středu (18.11. 09) hned po setmění na silnici pod Radčickým zámečkem. Řidič nabral statného srnce a rovněž došlo k dislokaci páteře a ochrnutí zadních běhů. Zvíře jsme odvezli a druhý den veterinář už pouze konstatoval, že další léčba je nemožná a zvíře je třeba utratit. Třetí případ, tentokrát letošní srnče bylo nechtěně sraženo řidičem osobního auta na silnici v Zábělé u křižovatky Plzeň – Chrást - Dýšina. Bylo ještě světlo a přes cestu běželo více kusů. Přes to, že řidič brzdil, poslední srnče to nestihlo. Vylámané přední zuby, fraktura běhu a trauma hlavy. Poranění nevypadala tak vážně, ale zvíře jsme ani nedovezli.

Sečteno podtrženo, tři nehody, tři srny. Na autech výjimečně žádné velké škody, lidem se také naštěstí nic nestalo a to je nám jasné, že to nebyly zdaleka úplně všechny dopravní nehody se zvěří, které se během tohoto týdne na silnicích staly.

Tato poměrně smutná bilance je dalším důkazem toho, že problém dopravních nehod s účastí zvěře je víc než aktuální. Snížená viditelnost, kratší den, sklizené zemědělské kultury, opadané listí ze stromů, ztráta přirozeného krytu zvěře a všude přítomní lidé. To vše jsou důvody, které nutí zvěř neustále migrovat a ta se pak vyskytuje i na místech, kde bychom ji rozhodně nečekali.

Jezděte proto prosím opatrně, neboť to, co se stalo během tohoto týdne třem řidičům na Plzeňsku se může velmi snadno přihodit i Vám. V případě střetu se zvěří, okamžitě informujte vždy dopravní policii, která má kontakty na místně příslušné myslivecké sdružení (hospodáře) a nebo v oblasti fungující záchrannou stanici.

 


na fotografii:

Převoz dospělého srnce sraženého autem v Radčicích pod zámečkem.

Spodní čelist srnčete sraženého v Zábělé.

 


zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň (777 145 960)

 

zpráva ke stažení ZDE

 


Ať jste lidé, zvěř či ptáci, najít si nás nedá práci:

www.desop.cz