Tiskové zprávy

01.11.09 - Jestřáb v železech

TISKOVÁ ZPRÁVA


název - téma:

 

 

Železa u bažantnice v Chrástu

ze dne:

01.11.2009

místo konání:

Chrást u Plzně


vlastní zpráva:

Fotografie, které Vám posílám, nafotil P. Vondrovic se svou přítelkyní při nedělní procházce v lesíku ve stráni nad řekou Berounkou, kousek od obce Chrást dne 1.11. 2009 krátce po 14.00 hodině. Na fotografiích vidíte:

 

- dospělého jestřába lesního chyceného do funkčních a úmyslně nastražených želez

(Jestřáb lesní je zákonem 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny chráněným dravým ptákem, spadajícím do skupiny zvláště chráněný živočichů. Jeho lov je celoročně zakázán, nesmí být usmrcován ani jinak poškozován. Podle zákona o myslivosti jde o celoročně hájenou zvěř.)

 

- dravec má od zakázané čelisťové pasti přeražený pravý stoják

(Čelisťové pasti nebo-li železa jsou starou, zakázanou a velice brutální pastí. Tyto typy pastí je zakázáno nejenom užívat, ale i vyrábět a prodávat. Používání takovýchto pastí je kvalifikováno jako zakázaný způsob lovu, pytláctví a týrání zvířat.)

 

- amputovaná část pařátu krvácí a visí pouze na šlachách

(Chycený pták se zpravidla nemůže ze želez sám uvolnit, značně trpí a následně je po několika hodinách utrpení pytlákem zadušen, propíchnut drátem, utlučen či dostřelen.)

 

- železa jsou důmyslně upevněna na řetězu k plotu bažantnice

(Ukotvení želez je důležité, chytne li se šelma nebo větší zvíře mohlo by i s pastí utéct.

U dobře upevněných želez si chycené zvíře maximálně ukouše packu či urve pařát, což záhy málokdy přežije a o to jde.)

 

- na vratech nad nataženou pastí visel mrtvý bažant jako návnada

(Mrtvý bažant pověšený vně plotu voliéry, za kterým se promenádují desítky živých ptáků, je 100% zajímavou návnadou pro všechny predátory a mršinami se živící druhy zvířat. Mlsně chodí či posedávají kolem plotu a když najdou nějaké to snadné sousto, vyskočí, skočí či šlápnou přímo do nastražených želez. V minulosti oblíbené chytání takzvaně na doskok.)


- voliéru Mysliveckého sdružení Chrást, sloužící k dočasnému chovu bažantů

(Je naprosto neoddiskutovatelné, kdo tam tuto past nastražil a kdo pytlačí. Podle určitých svědků se nejedná o žádnou ojedinělou záležitost a je známo i jméno toho, kdo tam železa spolu s dalšími odchytovými pastmi pravidelně líčí.)

 

- ze želez vyproštěného dravce s přeraženým pařátem, který bohužel nálezcům při manipulaci z ruky ulétl

( Byli jsme spolu s kolegy svařovat čapí hnízdní podložku v Zadním Chodově (TC). Když mi nálezci zatelefonovali, trvalo mi hodinu a půl, než jsem se k bažantnici dostal. Nechtěli tam nechat ptáka trpět, měli strach, že přijde pytlák, a tak poraněné zvíře vyprostili. Následně odchytit plně vzletného jestřába se bohužel nepodařilo ani nám, a tak nám poraněný dravec zmizel.)

 


Závěr

Bohužel se jedná o další odhalený případ brutálního pytláctví a nedodržování zákonů.

Na poměrně frekventovaném místě necelý 1 km od zástavby, kde lidé venčí své psy a chodí se s dětmi dívat do voliéry na bažanty, jsou nastražena funkční železa!

Raději ani nedomýšlím, kdyby do těch želez šláplo či sáhlo malé dítě.


Jak je vidět, v tomto státě si každý dělá opravdu co chce a v honitbě myslivců z Chrástu mě to mrzí dvojnásob, neboť loni si mě dokonce pozvali na oslavu dětského dne, abych jim pohovořil o ochraně přírody a činnosti naší organizace.


Myslím, že by bylo konečně dobré také někoho exemplárně za takovéto prohřešky proti několika platným zákonům a etickým kodexům řádně potrestat. Že by třeba sami myslivci konečně vyloučili ze svých řad členy, kteří jim dělají ostudu?


A nebo, že by třeba úřady, které povolují chov a vypouštění bažantů, v těchto případech následně nepovolovali těmto organizacím další podobné projekty.


A úplně nejlepší by asi bylo, kdyby už konečně někdo někdy řádně a se vší parádou jednotlivé případy vyšetřil, vyřešil a potrestal viníka či viníky.


Jinak se totiž budeme stále točit na místě a dívat na podobné fotografie a hrůzy.

 


na fotografii:

Jestřáb lesní chycený do želez u voliéry s bažanty (bažantnice) v honitbě MS Chrást.

 


zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň (777 145 960)

 

zpráva ke stažení ZDE

 


Ať jste lidé, zvěř či ptáci, najít si nás nedá práci:

www.desop.cz