Tiskové zprávy

24.10.09 - Nejstarší chovanci

TISKOVÁ ZPRÁVA


název - téma:

Nejstarší chovanci ZSŽ Plzeň

ze dne:

24.10.2009

místo konání:

ZSŽ Plzeň – Doubravka


vlastní zpráva:

Při průběžné kontrole evidence našich zvířecích pacientů jsem si zcela náhodně všiml dvou u nás nejdéle chovaných svěřenců a s hrůzou jsem zjistil, jak ten čas příšerně letí.

Jelikož u nás nemáme mnoho zvířat v trvalém chovu a jelikož jde opravdu o naše nejstarší pacienty, rozhodl jsem se, že je tento pátek vyfotím a podělím se s Vámi o tuto, myslím, zajímavou skutečnost.


První z nich je samec kosa černého. Ten nám byl do stanice dovezen po střetu s osobním automobilem z Horní Břízy. Tenkrát nám ho ještě předával nebožtík, kolega ornitolog Václav Lang. Bylo to 1.9. 2003, a tak je u nás kos již šestým rokem. Původně měl zlomené křídlo a poraněné levé oko. Křídlo špatně srostlo, nelétá a na oko nevidí, proto u nás zůstal jako trvalý handicap ve voliéře s ostatními drobnými ptáky. Na voliéru i lidi na stanici si zvykl, nebojí se, z jara pak každé ráno nádherně zpívá a každým rokem dokrmuje úplně cizí uměle odchovaná mláďata kosů, která si před vypuštěním ochotně osvojí.


Holub hřivnáč (druh divokého – lesního holuba) je díky své velikosti dominantním a nejdůležitějším pánem voliéry. Má však rovněž zdeformované křídlo a na rozdíl od kosa nelétá ani na malé vzdálenosti. Většinou pouze chodí a maximálně vyskočí na nižší větve. Hřivnáč je u nás pátým rokem, srazilo ho auto na Rokycanské třídě u Špitálského lesa. Tenkrát nám volal pan Jiří Kula a pro holuba jsme jeli 30.5. 2004. Do dnešního dne ho máme ve voliéře jako živou ukázku zástupce divokých holubů. Hřivnáč se sice se službou na stanici moc nekamarádí, ale ve voliéře má už své místo.


Spolu s kosem a holubem jsou ve voliéře ještě dva handicapovaní zvonci zelení, drozd kvíčala, hrdlička zahradní, dlask tlustozobý a jeden od malého mláděte odchovaný a nevypustitelný (neustále se vracející) vrabec domácí.

Je to taková veselá parta invalidů a má nejoblíbenější a nejživější voliéra na stanici.

Nejedná se sice o žádnou super zprávu, ale pokud máte náladu a chuť, podívejte se na přiložené fotografie, možná Vás to potěší, jako to po necelých 18 letech fungování naší stanice potěšilo mě. Mimo jiné 2.12 2009 oslavíme právě 18 let od oficiálního založení DES OP.

Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 


na fotografii:

Samec kosa černého, holub hřivnáč a zvonek zelený nebo drozd kvíčala.

 


zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň (777 145 960)

 

zpráva ke stažení ZDE

 


Ať jste lidé, zvěř či ptáci, najít si nás nedá práci:

www.desop.cz