Tiskové zprávy

06.10.09 - Divný den

TISKOVÁ ZPRÁVA


název - téma:

Tak trochu divný den.

ze dne:

06.10.2009

místo konání:

Plzeň - Lobzy

Domažlice - sídliště


vlastní zpráva:

Pondělí (5.10.09) na Záchranné stanici živočichů s trochou nadsázky nelze nazvat jinak než tak trochu divný den.


Vše začalo dopoledne telefonátem paní Bayové z Domažlic, která na sídlišti mezi bytovkami našla bezprizorní suchozemskou želvu. Našla ji na trávníku u paneláku, a tak ji sebrala a odnesla domů. „Pravděpodobně někomu utekla a nebo ji nikdo vyhodil,“ oznamuje svůj nález paní Bayová a jedním dechem pokračuje: „Jedná se o věc nalezenou, a tak Vám to chci nahlásit.“ Původního majitele želvy se podařilo sehnat ještě téhož dne, a tak mu byla želva vrácena ještě než jsme pro ni dojeli. Ani ne pět minut po té, co paní z Domažlic zavěsila telefon, volal majitel rodinného domu z Plzně – Lobez, že má na zahradě cizí kozu. „Jedná se o malé kůzle a na zahradu mi vběhlo, když manželka vyjížděla autem a otevřela vrata do ulice.“ Kůzle běželo po rušné Revoluční ulici od Selesiánského střediska kolem hudební školy směrem dolů k řece Úslavě na Rolnické náměstí.


Kde se však kůzle vzalo na silnici zatím nikdo neví. Odchytit malého čerta bylo docela náročné, neboť se nejedná o žádného ochočeného domácího mazlíčka, ale mrštné zmatené kůzle. Každopádně jde rovněž o věc nalezenou, a tak jsme mimořádný příjem okamžitě nahlásili místně příslušnému úřadu (MMP OŽP) a společně hledáme majitele. Ten však musí prokázat majetkoprávní vztah k nalezené věci, v tomto případě živému zvířeti, a tak pochybuji, že se vůbec někdo ozve. Mimo jiné zvíře není něiak označeno, nemá ušní visačku, čip ani tetování, nevím tedy, jak nám ten či onen člověk prokáže, že je opravdu jeho? Odchyt zatoulaných či opuštěných domácích, exotických a hospodářských zvířat na území města Plzně, není vůbec nic mimořádného. Za poslední tři roky to byl například bezprizorní kozlík na fotbalovém hřišti u Kalikovského mlýna, smradlavý pukl u Tyršova mostu, dvě ovce na ústředním hřbitově, další v Křimicích a jelínek muntžak v Těšínské ulici. Jenom za minulý týden to byli dva exotičtí hadi (Roudná, Skvrňany) a dvě morčata z  Bor. To už nemluvím o případech mimo město - lama u Přeštic, dvoumetrový varan u řeky Úslavy, desítky vodních želv nádherných, fretky a papoušci.


Kolikrát trnu, že v našem boxu na zvířecí pacienty u stanice jednou najdu i odložené dítě a nebo, že nás lidé spolu s městskou policií budou volat na odchyt slona nebo lva.

Češi jsou prostě národem zahrádkářů a chovatelů, bohužel někteří z nich nemají odpovídající chovatelské zázemí ani zkušenosti, a tak jim zvířata buď uniknou a nebo je kolikrát sami „vyhodí“.


V takovýchto případech pak nastupují místně příslušné obecní či městské úřady, které se na vlastní náklady ze zákona starají o věci nalezené, ztracené či opuštěné.

 


na fotografii:

Karel Makoň a kůzle odchycené toto pondělí na zahradě rodinného domu v Revoluční ulici (Plzeň – Lobzy)

 


zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň (777 145 960)

 

zpráva ke stažení ZDE

 


Ať jste lidé, zvěř či ptáci, najít si nás nedá práci:

www.desop.cz