Tiskové zprávy

26.08.09 - Nebere to konce!

TISKOVÁ ZPRÁVA


název - téma:

Netopýři - nebere to konce!

ze dne:

26.8. 2009

místo konání:

Plzeň - Plzeňsko


vlastní zpráva:

Nebere to konce! Povzdech či holé konstatování o tom, že letošní „invaze“ netopýrů hvízdavých je v Plzni opravdu nekonečná. Teplé klidné večery netopýrům přejí, a tak vyjíždíme dnem i nocí k desítkám případů. Lidé jsou naprosto nepoučitelní a největším problémem jsou opět otevřená okna bez ochranných sítí proti hmyzu a větrání na osvětlených chodbách. Odchytáváme od 5 jedinců až po stovky exemplářů, nejčastěji netopýrů hvízdavých. Jedná se o tradiční ulice i místa, nemám sílu to opět vyjmenovávat.


Zatím největším a zároveň nejsmutnějším případem bylo 386 netopýrů hvízdavých zajištěných Městskou policí v Gérské ulici v Plzni na Lochotíně. Zde hlídka Městské police sebrala a zajistila pod řadou balkonů panelového domu Gérská 48 (otočeno do vnitrobloku) celkem 382 mrtvých netopýrů hvízdavých a 4 živé! Živí jedinci však nepřežili na základě kritického zs. ani do druhého dne, a tak celková rekapitulace je 386 mrtvých, usmrcených či náhodně uhynulých netopýrů. Podle svědkyně, která případ nahlásila, netopýry někdo vymetl z balkonu z onoho panelového domu a dál problém neřešil. Strážníci Městské policie uhynulé netopýry sebrali a po telefonické domluvě převezli k nám na stanici.

 

K večeru jsem se jel na lokalitu podívat, ale příčinu a okolnosti úhynu netopýrů jsem už bohužel nezjistil. Pravděpodobně zvířata nalezla do nějakého stísněného prostoru s hladkými stěnami, kde postupně přehřátím a vyhladověním uhynula. Takovým prostorem mohla být třeba skulina v hladkém obložení balkonu, svislá lišta od kabelového rozvodu či váza a nebo kbelík na balkoně. Nevíme proč, ale netopýři do těchto pastí často lezou sami (možná jim to připomíná přirozené dutiny stromů), ale pak se většinou nemohou dostat ven. K tomu všemu pokud tam spadne jeden, svým pískáním pravděpodobně přiláká i ostatní a než je někdo najde, je jich už většina mrtvých. Každopádně ať už byla příčina hromadného úhynu netopýrů jakákoli, nelze problém vyřešit tím, že mrtvé, zapáchající netopýry vymetu z balkonu na trávník či chodník před dům. Chování a myšlení některých spoluobčanů je alespoň pro mě opravdu nepochopitelné a tristní. Závěrem děkuji hlídce Městské policie, která operativně a okamžitě uhynulé netopýry zajistila a dovezla.

 


na fotografii:

Karel Makoň.

 


zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň (777 145 960)

 

zpráva ke stažení ZDE

 


Ať jste lidé, zvěř či ptáci, najít si nás nedá práci:

www.desop.cz