Tiskové zprávy

27.07.09 - Kachna PMDP

TISKOVÁ ZPRÁVA


název - téma:

Kachna PMDP

ze dne:

27.07.2009

místo konání:

Plzeň – střed, Denisovo nábřeží (budova PMDP)


vlastní zpráva:

Ostrý zásah nebo chcete-li cvičení mužstva v extrémních podmínkách a prostředí proběhlo dnes odpoledne v technickém podzemí budovy PMDP na Denisovo nábřeží. Náhon pro turbínu totiž zhruba před týdnem nasál přes hrubá česla samici kachny divoké a ta se rázem ocitla uvězněna v tmavém podzemním kanálu. Obsluha turbíny si jí však všimla a po několikadenním snažení o její odchyt se obrátila na naši stanici. Pro pana Petra Růžičku z PMDP, který celou věc začal řešit, to nebyl zdaleka první zásah. V minulosti nám pomáhal už chytat na Denisovo nábřeží poraněnou labuť a jednou nám předával želvu nádhernou, rovněž zachycenou na česlech turbíny. Přívodní betonový kanál (náhon) v břehu Denisovo nábřeží má od vstupu na poslední česla před turbínou cca 20 metrů, zhruba v půlce tvoří zatáčku. Hloubka je minimálně 3 m a pokud se zastaví turbína, ještě voda stoupne. Ve své podstatě 80 procent kanálu vede uzavřeným tunelem a prostor, kde se kachna zdržuje je cca 1m mezi vodní hladinou a stropem klenby.

Když jsem to ráno viděl, ani náhodou mě nenapadlo, že kvůli jedné divoké kachně by se tam někdo ponořil a vplaval pod klenbu. Pokusili jsme se zvednout průtok a čekali, že silný proud nám kachnu dotlačí na poslední česla před turbínou, kde jsme na ni čekali. Kachna se však nedala a pomocí křídel vždy zase zajela do tmavé nepřístupné prostory.

Celé dopoledne jsem přemýšlel, jak ji chytit, když mě napadlo dostat se do tunelu na kanoi. To se však technicky nezdařilo (nešlo se s lodí vytočit na schodišti a prostor mezi vodní hladinou a stropem klenby stačil stěží na nafukovací matraci). Svolal jsem proto na 15 hodinu ostrou akci a lidé z našeho spolku včetně pana Petra Růžičky (PMDP) si navlékli záchranné vesty. Pak obsluha zastavila turbínu a nechala srovnat vodní hladiny. První byl ve vodě kolega Miloš Paisker, obkročmo nasedl na růžovou nafukovací matraci a za pomoci čelovky (svítilny) vyrazil do tmy. Dalším odvážlivcem byl pan Petr Růžička. I ten skočil ve vestě do náhonu a spolu s Milošem začali kachnu honit. Ta se však odmítala vzdát, a tak ji celkem 8 lidí chytalo minimálně půl hodiny. Střídavě se potápěla, měnila polohu výskytu a využívala stísněných prostorů a hlavně tmy. Akce v podzemí připomínala cvičení zásahové jednotky. Blikání baterek, šplouchání ve vodě a taktické zákroky. Když už to vypadalo beznadějně a mělo dojít na střídání koupající se části posádky, podařilo se kolegovi Michaelu Boušíkovi na česlech před turbínou kachnu odchytit. „Bylo to rychlé, sotva jsem se držel na čističi česel a viděl jsem, jak plave pod vodou, rychle jsem skočil po podběráku a máchl do vody.“ Tímto mrštným chmatem ukončil nejenom akci, ale i studenou koupel našich kolegů. Následovalo vylovení všech odchytových pomůcek a společné fotografování odchycené kachny. O tom, že se opravdu jednalo o náročný zásah srovnatelný s cvičením potápěčské zásahové jednotky se můžete z přiložených fotografií přesvědčit sami. Osobně jsem rád, že i když šlo pouze o jednu obyčejnou divokou kachnu, tak zaměstnanci PMDP její odchyt řešili a všichni přítomní předvedli nejen svou odvahu, ale hlavně perfektní kondici a výsledky. Cvičení s ostrým zásahem bylo ukončeno v 15:45 hod. odjezdem z lokality. Kachna byla následně okroužkována a vypuštěna zpět na řeku Radbuzu, dostatečně daleko od náhonu, česel a turbíny.

 


na fotografii:

Na fotografii převážně Miloš Paisker, Michael Boušík a Petr Růžička.

 


zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň (777 145 960)

 

zpráva ke stažení ZDE

 


Ať jste lidé, zvěř či ptáci, najít si nás nedá práci:

www.desop.cz