Tiskové zprávy

13.06.09 - Kroužování čápů

TISKOVÁ ZPRÁVA


název – téma:

Kroužkování čápů bílých na Tachovsku a Domažlicku

datum konání:

13.06.2009

místo konání:

Tachovsko, Domažlicko


vlastní zpráva:

Jako každoročně jsme i letos vyrazili na významnou kroužkovací akci, která se týkala jednoho z nejznámějších ptačích druhů – čápa bílého. Tuto činnost provádíme kvůli monitorování výskytu a pohybu čápů. Kroužkují se mláďata ve věku cca od 2 týdnů a zatím co někde byla mláďat tak, tak na kroužkování, jinde už téměř stála na hnízdě. Letošní akce proběhla relativně bez potíží, až na jedno hnízdiště se nám podařilo prohlédnout všechna ostatní. Naši členové, kteří šplhali k hnízdům, projevili maximální nasazení a odvahu.

 

Celkem jsme během soboty stihli zkontrolovat 22 hnízdišť na Tachovsku i Domažlicku a okroužkovat celkem 47 mladých čápů. Pouze několik navštívených hnízd se nacházelo na známém stanovišti, které si čapí populace v minulosti oblíbila – komíně. V posledních letech těchto vhodných a pro čápy atraktivních míst ubývá, neboť často patří k již dosluhujícím, bouraným objektům. Snažíme se proto čápům nabídnout nová hnízdní podložky v podobě uměle postavených stožárů a sloupů.

Tyto náhradní hnízdiště jsou ptáky s oblibou využívána, což dokazují i výsledky našich každoročních průzkumů.


V celkem třech hnízdech ze všech kontrolovaných nebyly nalezeny známky úspěšného snesení a vylíhnutí vajec. Hnízdo v Postřekově sice neslo známky obsazení a našli jsme zde i vývržky, ale mláďat na něm nebyla.


Oproti letům minulým se snížil obvyklý počet mláďat na hnízdech. Většinou jsme na hnízdě kroužkovali, pouze 3 mladé ve věku mezi 2 – 3 týdny. Na stožáru v Chotěšově bylo dokonce pouze jedno živé mládě, druhé bylo mrtvé pod hnízdem a jedno vejce zůstalo nevylíhnuté. V Bělé nad Radbuzou a Horšovském Týnu bylo po 4 mláďatech což je určitě lepší.


zajímavosti z akce:

V Draženově jsme na hnízdě pozorovali dospělou samici, která měla na noze kroužek tmavé barvy a šestihranného tvaru pocházející ze sousedního Německa. Díky vyfotografování kroužku se nám podařilo odečíst potřebné údaje a odeslat kolegům.

V Chodově se nám kvůli nevyhovujícímu technickému stavu nepodařilo dostat na hnízdo k mláďatům. Čápi nanosili tolik hnízdního matriálu, že hnízdo bylo moc vysoké a kolega do něj z přístupové konzole ani neviděl.

 


na fotografii:

Dr. Stanislav Beneda při kroužkování mláďat čápa bílého na hnízdě v obci Hlinné (Tachovsko) a Miloš Paisker na umělé hnízdní podložce v  Koutě na Šumavě (Domažlicko).

 


zpracoval:

Jana Veverková

 

zpráva ke stažení ZDE

 


Ať jste lidé, zvěř či ptáci, najít si nás nedá práci:

www.desop.cz