Tiskové zprávy

27.05.09 - Křečci a korela

TISKOVÁ ZPRÁVA


název - téma:

Křečci na zastávce trolejbusu

Korela na finančním úřadu

ze dne:

27.05.09

místo konání:

Plzeň


vlastní zpráva:

- 20.5.09 zajistila hlídka Městské policie Plzeň na Domažlické třídě na zastávce trolejbusu u areálu Škody a.s. plastový kbelík s rodinkou sedmi křečků. Samce, samici a pět odrostlých mláďat někdo nechtěně či cíleně zapomněl na zastávce, a tak přivolaní městští strážníci zvířata zajistili a převezli k nám na záchrannou stanici.


- 27.5.09 odchytili korelu chocholatou zaměstnanci Finan- čního úřadu Plzeň – město, sídlícího v Plzni na Borech (nám. Českých bratří). Agresivní sameček vlétl do kanceláře oknem a po několika pokusech se ho úředníkům podařilo odchytit a zavřít do papírové krabice. Korela se po Borech pohybovala minimálně již 10 dní. Její výskyt nám hlásili obyvatelé Čechovy a Borské ulice, zaměstnanci Fakultní nemocnice na Borech a další. Pták byl však ve velice dobré kondici, dobře létal a kdyby nevlétl oknem do kanceláře, tak jsme ho venku nechytili.


V obou dvou případech se jedná o zvířata ze zájmových chovů. Ve své podstatě se podle zákona jedná o věc nalezenou či opuštěnou stejně jako u deštníku, peněženky či klíčů a postup je zcela jasný. Najde-li někdo podobné zvíře, tedy „věc“, je povinen jej neprodleně předat na místně příslušné ztráty a nálezy. Tuto agendu většinou zabezpečují státem pověřené Městské úřady, které věci skladují a po dobu půl roku o ně i pečují. Po uplynutí zákonem stanovené lhůty věci propadnou příslušnému úřadu a ten rozhodne, jak s nimi dále naloží.

U živých zvířat je však úřednický režim poněkud jiný, a tak pokud se najde člověk, který zvíře ztratil, má šanci na základě dohody, úhrady vzniklých nákladů a hlavně prokázání vlastnického stavu získat zvíře zpátky. Pokud se však jedná o zvíře prokazatelně opuštěné, vyhozené či týrané, může dostat pokutu a zvíře - věc se může dočasně svěřit jiné zodpovědnější osobě.


Proto vyzýváme majitele ztracených zvířat, aby se nám ozvali a zvířata si převzali.

Neučiní-li tak do 15 dnů, budou zvířata považována za opuštěná a nabídnuta jiným zodpovědnějším a svědomitějším chovatelům. Proto, kdo má zájem o křečka, či korelu (je trošku agresivnější), nechť se nám ozve a dohodneme se na dalším chovu a případném svěření.

 


na fotografii:

Olga Štěpánková se synem Michalem a křečkem Ferdou a samicí Žofkou.

 


zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň (777 145 960)

 

zpráva ke stažení ZDE

 


Ať jste lidé, zvěř či ptáci, najít si nás nedá práci:

www.desop.cz