Tiskové zprávy

21.05.09 - "Prima parta"

TISKOVÁ ZPRÁVA


název - téma:

Prima parta strakapoudů.

ze dne:

21.05.09

místo konání:

ZSŽ Plzeň


vlastní zpráva:

Pět mláďat strakapouda velkého přivezl včera na Záchrannou stanici živočichů v Plzni hajný pan Blovský, syn našeho dlouholetého spolupra- covníka, kolegy a rovněž hajného. Při těžbě v lese na Klatovsku byl omylem pokácen i strom, ve kterém byla hnízdní dutina se strakapoudy. „O hnízdě jsme bohužel nevěděli. Zjistili jsme to, až když byl strom již na zemi. Strakapoudy vidíme v lese rádi, dokáží totiž jistě rozpoznat nemocné stromy a vytahují z nich larvy kůrovce, které stromy ničí. Proto jsme je chtěli alespoň tímto způsobem zachránit“ říká pan Blovský.


Strakapoudi jsou černobílí ptáci s červenou „čepičkou“, kteří patří do řádu šplhavců, stejně jako například datli. Jejich prsty jsou uzpůsobené ke šplhání po kmenech stromů, ze kterých dlouhým jazykem vytahují hmyz, žijící pod kůrou. Strakapoudi hnízdí v dutinách stromů, které si sami vytesávají svým špičatým zobákem. Proto naši partu malých strakapoudů přivezl hajný i s celým kusem kmene, ve kterém mají své hnízdo.


Od té chvíle se vše na ZSŽ točí kolem onoho kusu kmene, postaveného na stinném místě, ze kterého se celý den ozývá nepřetržité skřehotání a žadonění o potravu. Nejraději mají peruánské a moučné červy, nepohrdnou ani cvrčkem, libovým hovězím masem či jahodou.

Podaří-li se najít vhodná hnízda strakapoudů s přiměřeným počtem a věkem mláďat, bude naše prima parta strakapoudů rozdělena do adoptivních hnízd, kde budou mláďata dokrmena a vyvedena v přirozeném prostředí a naučí se od dospělých vše potřebné pro budoucí život.

 


na fotografii:

Mgr. Jana Saghianová při kontrole a krmení mláďat strakapouda velkého.

 


zpracoval:

Za DES OP Mgr. Jana Saghianová

 

zpráva ke stažení ZDE

 


Ať jste lidé, zvěř či ptáci, najít si nás nedá práci:

www.desop.cz