Tiskové zprávy

09.01.09 - Další sokol

TISKOVÁ ZPRÁVA


název - téma:

Sokolí samice nalezena u Rochlova

ze dne:

09.01.2009

místo konání:

Plzeň – Rochlov (PS)


vlastní zpráva:

Další mladý sokol nalezen na území Plzeňského kraje.

Zhruba před třemi měsíci jsme informovali o nálezu poraněného mladého samce z roku 2008 bez kroužku, označení a identifikace. Pták byl nalezen po úrazu jako nevzletný nedaleko obce Kdyně na Domažlicku. Měl poraněné křídlo pravděpodobně od nárazu a s ohledem na následky zranění nemohl být vrácen zpět do volné přírody. Po základní léčbě jsme ho předali kolegům do Záchranné stanice živočichů v Bartošovicích na Moravě, kde bude zapojen do dalšího chovu.

 

K našemu překvapení se v těchto dnech do stanice dostal sokol další.

Tentokrát se jedná o mladou samici, přesněji řečeno mládě z roku 2008. Má popálené pravé křídlo a stoják. Uvidíme, jak bude poškození tkání postupovat a podle toho se pak bude řešit další léčba. Úrazy elektrickým proudem jsou však neléčitelné a nekróza tkáně u popálenin nejde téměř zastavit. Je to daň civilizaci a naštěstí energetici pro ptáky nebezpečné sloupy mění a na námi vybraných lokalitách proti těmto případům stávající rozvodná zařízení zabezpečují. Nelze však naráz vyměnit všechny sloupy najednou, a tak sokolí samice sedla nedaleko Nýřan na starý typ sloupu a ten se jí stal osudným.


Ať už tento případ dopadne jakkoli, má pro nás nález hned dvou poraněných sokolích mláďat na Plzeňsku velký význam. Vše totiž nasvědčuje tomu, že populace sokola stěhovavého stoupá a že areál jeho výskytu se přirozeně rozšiřuje. Přesněji řečeno, lze předpokládat, že návrat sokola stěhovavého do naší přírody má nakročeno správným směrem a že z původně téměř vyhubeného druhu se stává druh se vzestupnou tendencí.

O tomto trendu hovoří i kolegové ornitologové a hlavně sokolníci, kteří právě v tomto období zcela běžně sledují při honech divoké ptáky i v okolí Dobřan, Stoda, Staňkova a Plzně.


V našem případě však pravdou zůstává, že ani jeden nalezený sokol neměl ornitologický kroužek, a tak se o jejich původu můžeme pouze dohadovat. Každopádně jsme jim nabrali krevní vzorek na vyšetření DNA analýzy a pokusíme se s odbornou laboratoří molekulární genetiky v Brně zjistit co nejvíce informací. Mladý sokol stěhovavý má totiž poměrně dost velký akční rádius, a tak je možné, že posilovaní naší české populace je ze sousedního Německa, kde sokoly v minulosti úspěšně vypouštěli a tím vrátili do volné přírody. Každopádně pozorování a nálezů sokolů přibývá a to je dobrá zpráva.


Možná se konečně i naše osiřelá (ovdovělá) samice sokola stěhovavého bezprizorně sedící na střeše kostela sv. Bartoloměje na náměstí Republiky konečně dočká svého ženicha a opět zahnízdí. Otázkou však zůstává, zda ptáci z divoké přírody jsou schopni obsadit městské prostředí a zda původně uměle vypuštěná samice tím pádem nezůstane uprostřed Plzně i nadále bez partnera. Každopádně je v nejlepších letech a pokud by ani letos nezahnízdila, pokusili bychom se jí sehnat staršího samce z nějakého legálního chovu a hnízdění sokolů v Plzni tímto způsobem podpořit.

 


na fotografii:

MVDr. Oto Huml při vyšetření sokola stěhovavého na Veterinární klinice Vedilab v Plzni.

Stará samice sokola sedící na střeše chrámu sv. Bartoloměje v Plzni na náměstí Republiky.

 

zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)

 

zpráva ke stažení ZDE

 


Ať jste lidé, zvěř či ptáci, najít si nás nedá práci:

www.desop.cz