Tiskové zprávy

01.01.09 - Následky oslav

TISKOVÁ ZPRÁVA


název - téma:

Následky oslav Silvestra na sebe nenechaly dlouho čekat.

Poraněná srna Kaznějov

ze dne:

1.1.2009

místo konání:

Kaznějov (PS)


vlastní zpráva:

Následky silvestrovských oslav, petardy, ohňostroje a půlnoční veselice se opět neobešly bez následků. Prvním pacientem Záchranné stanice živočichů Plzeň v novém roce byla těžce poraněná srna. Ke zvířeti nás volali hned 1.1.09 dopoledne do Kaznějova. Na zahradě u rodinného domku, kousek od železniční trati pozorovali majitelé pozemku již od rána divně se chovající srnu. „Původně jsme si jí všimli pouze náhodou, vyplašené zvíře popoběhlo a schovalo se nám za křovím, mysleli jsme, že se na zahradě pouze pásla, ale odpoledne ji naši sousedé našli ležet pod pergolou mezi zaparkovanými automobily,“ popisuje celou příhodu oznamovatelka nálezu. Srna měla hlavu celou od krve, šrámy na hřbetě a nehybně ležela v rohu parkovacího stání.

Každý rok upozorňujeme veřejnost na to, že při používání zábavné pyrotechniky je třeba brát ohledy i na své okolí a zejména volně žijící živočichy. Každý rok posilujeme přes svátky služby a pak téměř tradičně vyjíždíme hned 1. ledna k podobným případům. Vše totiž nasvědčuje tomu, že zvíře bylo v noci vyplašeno a zahnáno hlukem až do zástavby. Zde musela buď narazit na překážku a nebo byla sražena projíždějícím vlakem. Obě varianty jsou možné, neboť charakter poranění a lokalita nálezu jsou naprosto jasné. Srna má těžký otřes mozku, natržené ucho, tržnou ránu na krku a hřbetu, četné pohmožděniny. Zvíře bylo značně dezorientované a vystresované. Ihned po odchytu a naložení jsme jí odvezli k veterináři. MVDr. Zdeněk Rampich ji vyšetřil, ošetřil, odčervil, aplikoval antibiotika a lék proti bolesti. Následně jsme srnu odvezli do naší ohrady a pro tyto případy speciální ubikace v lesním komplexu nedaleko Plzně. Zdravotní stav zvířete je kritický a uvidíme, jak to zvládne. Každopádně má šanci a víc se dělat nedalo.

Letošní příchod nového roku z našeho pohledu nebyl až tak děsivý jako v letech předchozích. Alespoň co jsem měl možnost pozorovat, lidé asi konečně začali trochu šetřit a přestali utrácet peníze za nesmysly. I přes to půlnoční ohňostroje byly vidět ze všech stran. To, že se lidé baví ohňostrojem na náměstí mi tolik nevadí, ale že si s sebou vezou zábavnou pyrotechniku i na chaty a v přírodě zastrčené chalupy mě docela štve. To už nemluvím o trendech typu ohňostroje na zimovišti vodních ptáků na řece Berounce u kostela sv. Jiří a nebo na Plzeňských vyhlídkách v polích či v těsné blízkosti lesních komplexů.

Co dodat závěrem. Den, kdy lidstvo konečně dostane rozum a přestane utrácet nemalé finanční prostředky za podobné hlouposti, budu slavit minimálně celý týden a rozhodně to bude bez ohňostroje a petard.

 


na fotografii:

Poraněná srna při transportu a veterinárním ošetření.

K. Makoň, MVDr. Zdeněk Rampich.

 


zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)

 

zpráva ke stažení ZDE

 


Ať jste lidé, zvěř či ptáci, najít si nás nedá práci:

www.desop.cz