TISKOVÁ ZPRÁVA
DES OP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
13. a 14.9. 2024
Jiříčky, vlaštovky a počasí
Prudké ochlazení, avizovaný trvalý déšť a výkyvy počasí tento víkend potrápily nejenom lidi, ale i některé druhy ptáků.
Zatímco zdravý základ populace a starší zkušenější jiřičky a vlaštovky začaly opouštět svá hnízdiště zhruba před týdnem až dvěma týdny, velká hejna letošních mláďat, a to jak z první i druhé vlny hnízdění, můžeme u nás sledovat ještě dnes.
Letos se jiřičkám a vlaštovkám alespoň u nás na západě Čech zadařilo, a tak já stejně jako většina kolegů i z jiných záchranných stanic, jsme se stali svědky něčeho, s čím jsme se za svou praxi ještě nesetkali.
Obrovská hejna převážně mladých (letošních) jiřiček shromažďujících se pod balkony, přesahy fasády a v nejrůznějších zákoutích před deštěm, větrem a predátory.
Desítky ptáků zalétávajících do budov, bytů a objektů, ale i desítky ptáků následně uvězněných právě v budovách, odkud by se bez lidské pomoci ven nedostaly. A bohužel i desítky ptáků vysláblých či uhynulých přímo na zemi, ulici či pod hnízdy.
A tady bych rád vyzdvihl pohotovou reakci a velmi pěkný a přesný příspěvek (článek) kolegů z „Ptačí skupiny“, která na danou problematiku velmi rychle a pohotově zareagovala a po sociálních sítích okamžitě rozeslala článek ornitologa Davida Říhy.
Díky tomu totiž většina lidí, co dnes volala na Záchrannou stanici živočichů do Plzně, už věděla, co má dělat a kdy je a není třeba u nás, zejména vysláblým jiřičkám pomoci!
Navíc se díky duchapřítomnosti některých volajících podařilo zachránit nespočet ptáků, kteří nalétali do objektů, které by se pro ně staly smrtelnou pastí.
A úplně nejvíc co oceňuji, je skutečnost, že tentokrát se s námi nikdo nepřel, nedohadoval a každý dělal úplně přesně, co jsme mu řekli!
Takže za mě výborně zvládnutá situace, i když je třeba si přiznat, že v rámci přirozené přírodní selekce a miliony let prověřenému přírodnímu výběru letos tento výkyv počasí dost mladých jiřiček i vlaštovek pravděpodobně nepřežije! Na druhou stranu co šlo udělat a zachránit ze strany nás lidí, jsme společnými silami zvládli, dál už je to na přírodě, klimatu a počasí!
Jiřičky uvězněné v garážích!
Minimálně tři sta až čtyři sta jiřiček obecných se šikovně před deštěm a větrem schovávalo na drátu konstrukce pro popínavé rostliny ve vnitrobloku pod balkonem nového několikapatrového komplexu obytného domu v Papírnické ulici.
Jeden z nejvíce obsazených drátů však vedl nešikovně v úrovni spodní hrany lamelového odvětrání několikapatrových a neprodyšně uzavřených nadzemních garáží. Napevno navařené robustní kovové lamely byly od drátu tak blízko, že několik jiřiček proskočilo spodní mezerou přímo do budovy. Zatímco dovnitř to šlo hladce, najít cestu proti směru lamel ptáci pak už nedokázali.
A tak kdyby si jich jeden z uživatelů garáže nevšiml a nezavolal nám, tak by téměř se stoprocentní jistotou všechny jiřičky, které jsme nakonec v garáži pochytali, zcela určitě uvnitř uhynuly.
Celkem jsme v garážích odchytili a ven vypustili 36 jiřiček, přičemž všechny jiřičky byla letošní mláďata! Součástí akce bylo samozřejmě i operativní zabezpečení a zapletivování kritického odvětrávajícího okna s lamelami v celkové délce 4,5m x 50 cm.
Na fotografiích Karel Makoň, Hana Makoňová ml., David Martinovský a Mirka Sokolová při odchytu, okroužkování a vypuštění jiřiček z garáže a zapletivování kritického okna.
Jiřičky v aťasu
Dalších 46 letošních mláďat jiřiček obecných se schovalo před deštěm do fotoateliéru v Dýšině. Tady jiřičky nalétaly do prostoru otevřenou ventilačkou, a jelikož v ateliéru nejde ani jedno okno normálně otevřít, museli jsme je rovněž v prostoru odchytit (večer za tmy spící) a druhý den za světla a po dešti následně vypustit na hnízdní kolonii v zemědělském družstvu Plzeň - Červený Hrádek.
V tomto případě však pět jiřiček nepřežilo noc, ale ostatní se na nové lokalitě u jiných jiřiček na kravíně velmi rychle adaptovaly. Na fotografiích Karel Makoň, Hana Makoňová st. a Hana Makoňová ml.
Závěrem chci velice pochválit paní z Plzně ze Skvrňan, která nechala ve svém bytě na otevřené okenní větrážce v suchu a teple přenocovat kolem dvaceti jiřiček, které pak ráno samy odlétly.
A samozřejmě i všem těm, kteří nám dnes zcela ochotně a bez řečí několik desítek jiřiček na stanici osobně donesli, anebo uposlechli naše rady po telefonu, a ptákům pomohli přímo sami! Děkujeme!
A zde je onen článek kolegy Davida Říhy, se kterým nelze nesouhlasit a díky kterému je situace alespoň u nás na stanici zvládnutelná! Děkujeme!
https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jiricky-vlastovky-ochlazeni-a-deste.navod-jak-ne-pomahat