Tiskové zprávy

7. 1. 2024 Pracovní víkend od pátku až do neděle

TISKOVÁ ZPRÁVA
DES OP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
7. 1.  2024
 
Pracovní víkend od pátku až do neděle
Ve středu 3. 1. 2024 jsme slavnostně převzali do služby nové zásahové vozidlo a od pátku až do neděle se nezastavilo.

 

 

 

Orlí hnízdo u Nepomuka /PJ/

V pátek 5. 1. 2024 jsme s kolegyní Rudolfou Košanovou a lezcem Josefem Boháčem doslova za pět minut dvanáct vraceli zpět do koruny vzrostlé borovice na jižním Plzeňsku hnízdní základ před dvěma týdny vichřicí strženého orlího hnízda. Novou hnízdní podložku, výhradně z přírodního materiálu, instaloval do koruny stromu kolega lezec Pepa Boháč. Všichni s napětím očekáváme, zda orli na stejné borovici, ale o metr a půl níže, opět zahnízdí.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kateřinský potok u Hošťky /TC/
V sobotu 6.1. 2024 jsme v pracovním nasazení pokračovali na Kateřinském potoce v „Soukromé přírodní rezervaci Ondřeje Hese“. Celkem 14 kusů rizikových dřevin, převážně suchých odumřelých olší, plus jednu bobrem nahlodanou osiku a větrem zlomenou borovici, bylo nutno z bezpečnostních důvodů preventivně porazit. Všechny dřeviny byly již v havarijním stavu a při silném větru hrozilo, že padnou na silnici či na frekventované pozemky našich sousedů. Bezpečně porazit suché stromy tak, aby vám kmen padnul tam, kam chcete, nám opět bezplatně pomáhal kolega a příznivec naší činnosti kolega Štefan Timko. Na přesunu dřevní hmoty, úklidu a řízení provozu se spolupodíleli Karel Rada a David Martinovský.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bobrem nahlodaný strom u Vejprnic
Volně rostoucí vrbu jívu nahlodanou bobrem evropským pár metrů od frekventované cyklostezky vedoucí z Plzně do Vejprnic jsme s kolegy a z podnětu kolegyně Gabriely Černé odstraňovali v sobotu ráno 6. 1. 2024 v 9:00 hod. Bobrem odborně nahlodaný strom by pravděpodobně ještě ten den (přesněji noc)  spadl přímo přes frekventovanou cyklostezku, a tím by se bobr se stromem opět stal tématem žhavých diskusí. Proto jsme strom řízeně a preventivně porazili my, a dřevní hmotu bobrovi na místě ponechali k dalšímu zpracování. Akce realizována v rámci projektu druhové ochrany volně žijících živočichů i lidí a s ohledem na využívání lokality všemi jejími obyvateli.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mezinárodní sčítání zimujících luňáků na území ČR
Již poněkolikáté se naši lidé aktivně zapojili do mezinárodního sčítání zimujících luňáků červených. V rámci DES OP a Plzeňského kraje o tomto víkendu celkem šest lidí sledovalo 5 lokalit a skládek tuhého komunálního odpadu (STKO). Zatímco Davida Martinovského jste mohli potkat na Vysoké u Dobřan a skládce u Horšovského Týna, Rudolfa Košanová monitorovala skládku u Štěpánovic na Klatovsku, Marie Süssová u Němčiček na Rokycansku a nejvíce luňáků (15) sečetli kolegové Pavel Steinbach, Magda Berkovská a Milan Hass. na Tachovsku na skládce u Černošína.
 
 
 

Příští víkend (13. a 14. 1. 2024) - Mezinárodní sčítání vodních ptáků, a pokud nám počasí (mráz) bude přát a zamrznou stojaté vodní plochy, tak následně operativně sekání rákosí v přírodní rezervaci na Novém rybníku u Líní.

Kdo by měl zájem se zúčastnit, zejména sekání rákosí v rezervaci u Líní, tak se může nechat navnadit výborným videoklipem kolegy Davida Melichara, který mi odkaz na něj poslal právě v těchto dnech se slovy: „Ono to je už 13 let, co jsme v rezervaci Nový rybník dělali nové hnízdní ostrůvky pro racky!“. Neuvěřitelné!

 
 
 

 

Zároveň doporučuji kouknout i na Davidův video-kanál, kde najdete spoustu zajímavých videí o přírodě, ornitologii, sokolech v Plzni a sýčcích!