Tiskové zprávy

22. 10. 2023 Hnízdo čápů Plasy

TISKOVÁ ZPRÁVA
DES OP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
22. 10.  2023
 
Úprava čapího hnízda v Plasích


Hnízdění čápů bílých na komíně hospodářského objektu u kláštera v Plasích je každý rok, už od roku 1977, kdy bylo hnízdo místními občany založeno. Z evidence RNDr. Stanislava Benedy, který se mapováním hnízdění všech hnízd v bývalém Západočeském kraji zabýval, figuruje jako hlavní zpravodaj jistý pan Matějka, po kterém sledování hnízda v Plasích od roku 1992 převzal jeho vnuk Jan Matějka ml.  Na jaře 1998 vstupuje na scénu DES OP a probíhá snížení obrovského hnízda a výměna dřevěné hnízdní podložky. V záznamech Dr. Benedy se objevují další jména jako například Volter, Hurt a Erika Rybáková. V roce 2000 kroužkujeme úplně poprvé na tomto hnízdě s ornitologem Václavem Langem naše první dvě mláďata. V roce 2008 posledním ručně psaným záznamem RNDr. Stanislava Benedy a jeho nečekaným úmrtím (2010) záznamy o hnízdění čápů v Plasích končí.
 
 
 
 
 
 
Každopádně z evidence jasně vyplývá, že čápům se na hnízdě střídavě více či méně dařilo, že ne každý rok bylo hnízdo obsazené, vyseděli snůšku, vyvedli všechna mláďata. Několikrát byl v Plasích prokázaný i úhyn hnízdícího dospělého jedince v době hnízdění, či vyhození mláďat konkurenčním párem. V posledních letech navíc bylo hnízdo dokonce i několikrát neobsazeno, a tak při hledání příčiny proč to tak je, kolikrát nezůstaneme bez viny ani my. Jednou je hnízdo vysoké, pak zase nízké, pak zarostlé, pak rozpadlé, malé, hluboké, špičaté …..
 
Každopádně dnes 22. 10. 2023 ho kolega Jirka Segeč po několika letech a domluvě s vlastníkem komína a objektu  opět snížil, upravil a překontroloval.
Takže pokud se příští rok čápi na komín do Plas vrátí, mají hnízdo připravené, vyčištěné od provázků a igelitů a mohou zde opět zahnízdit.
 
Na fotografii tým DES OP a Jiří Segeč (Odloučené pracoviště DES OP, ZSŽ Kožlany)   na komíně v Plasích, při pravidelné údržbě čapího hnízda.