Tiskové zprávy

25. 5. 2022 Letošní sezóna na ZSŽ Plzeň

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
25. 5. 2022
 
Letošní sezóna na ZSŽ Plzeň


Letošní sezóna je v plném proudu a páteční vichřice nás navíc zahltila ptačími mláďaty z polámaných stromů. Sýkory, brhlíci, strakapoudi, hřivnáči, puštíci i straky. Zatímco některá mláďata lze nechat na lokalitě k dokrmení rodičům, jiná bylo třeba zajistit a uměle dovypiplat. Každopádně co šlo, jsme nechali venku, ale i přesto většina členů DES OP momentálně supluje za nejrůznější druhy ptačích rodičů a už se těší na to, až jejich svěřenci zamávají křídly a zmizí v křovíčku či za obzorem v dálce.
 
 
Není důchod jako důchod.
Patříte ke generaci těch starších, ale stále ještě chodíte do práce?

Patříte k těm, co každé ráno když vstávají z postele, tak si v duchu počítají, kolik jim ještě zbývá do důchodu a raději místo do práce by šli úplně klidně do penze a to hned?

Nebo patříte k těm, kteří si naivně myslí, že v penzi se vstává ráno, až když se vám chce a večer před spaním si s dvojkou červeného vína čtete své oblíbené knihy či koukáte na telku?
 
Tak to byste  ale nesměli být členy DES OP provozujícího Záchrannou stanici živočichů Plzeň. Protože naši důchodci vstávají pěkně ráno za rozbřesku, aby nakrmili hladové krky několika  ptáčat, celý den pak řeší, co čemu do zobáku strčit a večer jsou rádi, když zhlédnou alespoň půl seriálu v televizi a neusnou s pinzetou a mystičkou moučných červů v ruce, a tak jak jsou, spolu se svěřenými ptáčaty.
 
Své o tom vědí i manželé Jiřina a Jaroslav Hepovi z Kaznějova. Ti se našemu spolku zcela nevědomky upsali v lednu roku 2016 a  právě v těchto dnech se starají o 14 mladých sýkor právě z polomů. Jinak za sebou  mají odchov dvou hnízd konopek a mezi tím po zimě vypouštěli ropuchy. Další ropuchy ještě léčí doma a k tomu mě paní Hepová přemlouvá, abych jí klidně svěřil i včera vylíhlé mládě bílého čápa. Každopádně zrovna o takový důchod já bych osobně ani moc nestál, ale Hepovi jsou prostě Hepovi a ohromně pomáhají všude tam, kde je potřeba. Děkujeme!
 
 
 
Přijeli i s hnízdem přímo z lesní školky.

Na přívěsném vozíku je jakýsi jehličnan i s kořenovým balem, který si do Zruče u Plzně z 30 km vzdálené lesní školky dovezl majitel rodinného domu. Až když stromek dovláčel k připravené díře, aby ho zasadil, tak si všiml, že v jeho větvích je nenápadné hnízdečko se dvěma malými ptačími mláďaty. Sotva opeřené konopky skončily v obýváku u Hepových a není to ani týden, co je vypustili a vrátili zpět do volné přírody.  
 
 
 
Porazili strom s hnízdem a čtyřmi mláďaty.

Další čtyři konopky i s hnízdečkem přinesli mladí manželé ze Starého Plzence. Porazil jsem tuji a když jsem uklízel rozřezané větve, tak jsem si všiml těch vysypaných. Snažili jsme se tam hnízdo nainstalovat zpět, ale nefungovalo to. „Opravdu jsem nechtěl a prosím pomozte jim“, předává mi hnízdo s ptáčaty a poměrně velkým příspěvkem na krmení mladý muž v montérkách. A Hepovi spolu se sousedkou paní Pavlou Čechovou, která jim s odchovy ochotně vypomáhá, mají další čtyři odchované a vypuštěné konopky.
 
 
 
 
paní  Pavla Čechová
 
 
Další a další odchovy.
Dominika Lokingová má s odchovy ptačích mláďat zejména pěvců bohaté zkušenosti již z let předešlých. Ani jí se letošní maminkovské povinnosti nevyhnuly, a tak piplá osm malých brhlíků z těžby nešetrně poraženého stromu a dva vrabce ze zničeného hnízda.
 
 
 
 
 
Olga Štěpánková zase řeší veverky. I ona už má letos tři  odchovaná mláďata vypuštěná a určitě se těší na další. K tomu účelu si letos pořídila novou voliéru, přímo na zahradu u domu.
 
 
 
 
Než se ráno dostane k zubařskému křeslu, vstane o hodinu dřív a jede na stanici nakrmit malé čápy. Po práci většinou řeší to samé a tím nám ostatním ušetří minimálně dvě nehorší krmení denně. Řeč je o Haně Makoňové a čtyřech čápatech, která máme aktuálně na stanici. První tři čápata, dnes už „klacky“, máme z hnízda ve Šťáhlavech, kde došlo k úhynu na drátech el. vedení jednoho z hnízdících rodičů (samce).
 
 
 
Další, jeden den staré mládě čápa bílého máme od pondělí z líhně Vlastimila Voráčka z Roupova. Tomu snesla handicapovaná samice vejce, které následně musel kvůli handicapu chovného samce, který samici v sezení nestřídal, odebrat a dát vylíhnout do líhně. Každopádně i tento malý čáp bude ve věku tří týdnů následně adoptován do náhradního hnízda jiných čápů.
 
 
 
 
 
 
Puštík seděl na cestě.
Čerstvě vyvedené mládě puštíka obecného našla rodinka s dětmi a psem v polesí Zábělá. Všude kolem polomy, z větve kňourá vystrašená soví matka. Dám puštíkovi ornitologický kroužek a odnesu mládě z cesty do sousedního porostu. Vysadím ho nahoru na větev a nechám ho tam matce, která sedí na vysoké borovici opodál. Tady není třeba mládě odnášet, dokrmí ho na lokalitě jeho rodiče.
 
 
 
Další puštík takové štěstí neměl. Seděl také na cestě, ale než ho našli, tak si s ním pohrál nějaký pes. Rozsáhlá vnitřní zranění, porucha rovnováhy a trauma hlavy měly za následek jeho úhyn.
 
 
Strakapoudi na zemi.
Hned dva případy přeraženého kmene stromu s dutinou, ležícího vodorovně na zemi po páteční vichřici. Jeden u Stoda, druhý u Kornatického mlýna. V obou dvou případech kolegové řešili situaci tím, že špalek i s hnízdní dutinou a uřvanými mláďaty z kmene opatrně vyřízli a postavili k jinému stojícímu kmenu. V obou případech rodiče začali opět mláďata krmit, což dělali, i když kmen ležel na zemi, akorát teď k mláďatům zase lépe mohou a je to pro všechny bezpečnější.
 
 
 
Foto: kolegové ZSŽ Spálené Poříčí
Foto: Jakub
 
 
 
A další mladá konopka.
Plzeň - Slovany, Papírnická ulice
21.5. 2022
 
 
 
 
 
Vypouštěli jsme loni odchované mládě kachny divoké s jejími letošními mláďaty.
Plzeň – Bukovec, ř. Berounka
23.5. 2022
 
 
 
 
A další divoká kachna a domácí úkoly k tomu.
21.5.2022