Tiskové zprávy

11.12.2021 Vltava Praha

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
11. 12. 2021
 
Monitoring a kontrola vodních ptáků na řece Vltavě v Praze.

 
Jako loni tak i letos v poměrně širším zastoupení jsme se sešli v sobotu (11. 12.  2021) ráno na levém břehu řeky Vltavy v Praze u železničního mostu naproti Vyšehradu. Letos se nás však díky nápadu a svolání akce kolegou Michalem Podhrázským, hlavním koordinátorem límcování, značení a kroužkování vodních ptáků, sešlo na tomto ornitologicky zajímavém zimovišti podstatně více a z různých koutů republiky. Cílem akce bylo projít levý i pravý břeh v úseku právě mezi železničním mostem u Vyšehradu až k Mánesovu mostu a přes Karlův most po náplavce zase zpět. Kontrolovali, sčítali a odečítali jsme hlavně labutě velké, divoké kachny, lysky černé a racky.

Jelikož se tentokrát do Prahy sjelo poměrně hodně kolegů, kteří se věnují kroužkování a značení hlavně vodních ptáků, podařilo se odečíst kolem stovky kroužků, zejména labutí a racků. Zároveň jsme odchytili a ošetřili některé poraněné ptáky, překroužkovali staré a hůře čitelné ornitologické kroužky a procvičili odchytovou techniku.

Byla to příjemná pětihodinová akce strávená venku u vody, která navíc přinesla mnoho zajímavých dat a několika labutím i pomohla. Pokud bych měl vyhodnotit úspěšnost akce, tak nejvíce bodoval kolega Jiří Vaník, který odchytil pět lysek, zatoulanou a zajímavou husu tundrovou, několik labutí a divokých kachen. Hned za ním byl Michal Podhrázský s několika zejména poraněnými a na překroužkování odchycenými labutěmi, pak hned náš Miloš Paisker s odečty kroužků racků chechtavých. Bonusem akce bylo náhodné setkání u vody s vedoucím Kroužkovací stanice Národního muzea Praha kolegou Jaroslavem Cepákem, který s manželkou a kolegyní Lucií Fuchsovou vedl podél Vltavy tradiční ornitologickou vycházku.

Akce se vydařila, výsledky a data se postupně zpracovávají na několika úrovních a já děkuji Michalovi za její zorganizování a kolegům za účast.
 
 
 
 
 
Mladý samec husy tundrové je v Praze na Vltavě spíše vzácností a pravděpodobně se ztratil od rodiny a hejna. Kolega Jiří Vaník po jejím úspěšném odchytu.
 
 
 
Labuť „Šampuska“ s drátěným košíčkem od uzávěru šampusu na zobáku. Podle otlaků a poškození zobáku musela labuť s tímto handicapem fungovat několik dní.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Michal Podhrázský