Tiskové zprávy

6.6.2021 Čapí sezóna

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
6. 6. 2021
 
Začíná nám čapí sezóna.

Kroužkování čápů bílých i černých se věnujeme v rámci činnosti našeho spolku již třicet let. Za tu dobu nám prošlo rukama několik stovek čápů bílých a desítek čápů černých. Za čápy jsem tehdy ještě i s Dr. Stanislavem Benedou (hlavním krajským koordinátorem výzkumu a ochrany čápa bílého), díky kterému jsme začali čápy bílé kroužkovat a dělat, najezdili po západních Čechách (Plzeňském a Karlovarském kraji) tisíce kilometrů. Není v kraji hnízdo, na kterém bychom nebyli,  nebo které bychom neupravovali, nesnižovali či alespoň neevidovali. Každý rok v červnu pak většinu hnízd objíždíme, kontrolujeme a kroužkujeme na nich malá čápata. Ani ten letošní rok není výjimkou, a tak naše „čapí sezóna“ právě začíná.
Bez hasičů by to nešlo.
Je sobota dopoledne (5. 6. 2021), když k nám do Záchranné stanice živočichů Plzeň po telefonické dohodě veze pan Kufner dospělého čápa bílého, kterého sebral nedaleko čerpací stanice u Chotíkova na silnici I. třídy směr Karlovy Vary. Dospělého samce čápa bílého, pravděpodobně hnízdícího v Chotíkově na 24 m vysokém komíně od bývalé cihelny, srazilo auto při sběru hrabošů a potravy v silničním příkopu. Čápa nám z této lokality hlásí řidiči pravidelně už několik týdnů a snadný sběr potravy v blízkosti rušné silnice se mu stal osudným. Zhruba po hodině od předání čáp podlehl zranění a uhynul. V ten moment se rozjela akce záchrany mláďat na hnízdě v Chotíkově. Vše běží jako na drátkách. Karel Rada mladší vyráží do Chotíkova pod hnízdo čápů, aby několik hodin sledoval, zda samici stojící u týden vylíhlých mláďat vystřídá její partner, nebo zda autem sražený čáp je opravdu z tohoto hnízda. Celkem pět hodin čeká pod hnízdem, a když samici nikdo nevystřídá a ani nepřiletí s krmením, přijíždím na lokalitu s dronem i já, abych prověřil už konkrétní stav. Samice je nervózní, čeká na samce a krmení, neustále se sklání do hnízda k nahlas se ozývajícím a o potravu žadonícím třem zhruba týden starým mláďatům. Je cca 16:30 hod. a je naprosto jasné, že uhynulý samec je samec z hnízda z Chotíkova. Není co řešit, vyťukám do mobilního telefonu linku 150 a žádám dispečink Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje o součinnost a technickou podporu.  Jako vždy nic není problém, hasiči ochotně vyjíždějí a neuběhne ani deset minut a žebřík i s posádkou profesionálních hasičů přijíždí do Chotíkova pod komín. S velitelem zásahu řešíme podrobnosti, vysvětluji, co je třeba a jak udělat a dva muži v hasičském obleku vyrážejí v koši žebříku k hnízdu. Na hnízdě jsou tři hladová mláďata a jedno nevylíhlé vejce. Vše sundávají dolů, přebíráme mrňouse, jedna rychlá fotka, děkujeme a frčíme do naší Záchranné stanice živočichů Plzeň.
Děkuji hasičům za jejich profesionální přístup, technickou podporu, rychlost a celkové nasazení. Bez nich a jejich pomoci by to nikdy nefungovalo a velice si vážím toho, že za těch 30 let, co se čápům věnujeme, jsme tímto způsobem společně zachránili a pomohli desítkám čapích párů a stovkám čápů! Děkujeme.
Čtyřčata z Pavlova. 
To co se u nás odehrálo v sobotu (5. 6. 2021) řešili kolegové ze Záchranné stanice živočichů v Pavlově již 4. 6. 2021 v obci Valeč -Třebíč na Vysočině. Úhyn jednoho z rodičů si vyžádal  sundání čtyř čerstvě vylíhnutých mláďat z hnízda ve Valči, která jsem si přivezl od kolegů tento pátek (3. 6. 2021) s tím, že až povyrostou, je adoptujeme do našich hnízd. Za dobu fungování ZSŽ Plzeň jsme tímto způsobem úspěšně adoptovali do náhradních hnízd v Plzeňském kraji už přes 100 čápat, a tak rádi vypomůžeme i kolegům, kteří nemají ve svém kraji k dispozici tolik náhradních čapích hnízd, jako máme právě my. Navíc náš adopční program je díky dlouholetému kroužkování čapích mláďat a počtu evidovaných hnízd vyhlášený, a tak není problém, když je třeba pomoci čápům i z druhého konce republiky.
Začínáme kroužkovat.
Nezávisle na všech předešlých událostech jsme začali tuto neděli (6. 6. 2021) s kontrolou a kroužkováním mláďat čápů bílých na námi sledovaných hnízdech a lokalitách. V průběhu měsíce června nás tak čeká kontrola zhruba 50 – 60 čapích hnízd a kroužkování letošních čápat.
 
Jelikož letos část čápů na hnízda dorazila již koncem února anebo se zde zdržovali celou zimu  (Dobřany například), budeme muset čápata kroužkovat na několik etap. V Dobřanech jsou mláďata už obrovská, v Příchovicích, Chodové Plané rovněž, ale na jiných hnízdech se teprve líhnou či jsou týden až dva stará.

Proto jako ochutnávku posílám i pár fotografií z dnešního kroužkování a kontroly některých hnízd. Na hnízdě Miloš Paisker  DES OP
Poděkování pak patří jak našim kolegům panu Petru Gregorovi  a Václavu Langovi z Příchovic, tak Danu Fonhauserovi (Dobřanské pekařství, s.r.o.). Děkujeme.
No a pokud nám to počasí a čápi dovolí, tak příští víkend se potkáme třeba právě u Vás.