17.5.2019 Fantom a srna v Plzni na Borech

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
Fantom stále přepadává běžce v lese za psím útulkem v Plzni na Borských polích.
Dnes volalo cca 30 lidí, kteří nezávisle na sobě potvrdili, že pták, který útočí na běžce pohybující se v jedné a té samé lokalitě, není puštík, ale pravděpodobně káně lesní. Dokonce přišla i jedna méně zřetelná fotografie a opravdu to vypadá na káni. Navíc se ukázalo, že ten samý problém byl již v roce 2018, a to rovněž v měsíci květnu. Pravděpodobně se jedná o teritoriální chování uměle odchovaného, uniklého či ulétlého dravého ptáka. Stále trvám na tom, že divoký pták z volné přírody by si tohle nedovolil.

Na případu se intenzivně pracuje, naším cílem je dravce identifikovat a pokud možno odchytit. Podle toho, co to bude za jedince, by se pak rozhodlo co dál, ale nikdo z nás ani sportovců nechce dravci ublížit. Stal se totiž neuvěřitelným fenoménem lokality a nutí sportovce běhat rychleji, i když si kolikrát myslí, že už rychleji nemohou.
 
Další zajímavý případ jsme řešili ve spolupráci se žáky 10. ZŠ v Plzni na náměstí Míru. V železném plotu uvízla loňská srna a nemohla se dostat ven. Ještěže si jí děti a pedagogové všimli včas. Zvíře bylo vyproštěno, ošetřeno na místě a odvezeno ven mimo zástavbu do nedalekého remízu mezi poli. Zvěř ve městě není výjimkou, ale srna téměř uprostřed města, pár metrů od frekventované Klatovské třídy opravdu překvapila.
Více už na fotografiích od B. Máška.