16.5.2019 Záhada běžec

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
Příběh sportovce napadeného sovou či dravým ptákem v Plzni v lese u Borských polí, o kterém jsme Vás informovali v předešlé zprávě, má pokračování.  
 
Po zveřejnění informace v mediích se totiž ozvali další tři běžci (dva muži a jedna žena), kteří měli na uvedené lokalitě úplně stejný zážitek. Všichni čtyři shodně pak tvrdí, že nešlo o sovu (puštíka), ale dravého ptáka, který jim zaútočil zezadu na hlavu, poměrně dlouho je pronásledoval a pak si sedl na větev u cesty. Časová osa odpovídá posledním deseti dnům, lokalita přesná, přičemž jeden případ se stal v sobotu, druhý v neděli a další v pondělí. Čtvrtý byl cca 10 dní zpět.
 
Tato zjištění a informace výrazně mění celou skutečnost. Podle toho, co popisují další sportovci, se s největší pravděpodobností opravdu nebude jednat o divokého puštíka obecného chránícího mláďata, jak jsem si původně myslel, ale spíše o ochočeného a sokolnicky cvičeného dravého ptáka. Chování dravce je totiž hodně atypické a žádný volně žijící (divoký) pták by tohle nikdy neudělal, nebo alespoň tak často neopakoval.
 
Vše nasvědčuje tomu, že jsem se včera mýlil a že se musí jednat spíše o ptáka, který má s lidmi a výcvikem už určité zkušenosti.  
 
Do případu jsme zapojili i kolegy sokolníky, kteří se snaží dravce vypátrat a odchytit. Oficiální únik sokolnického dravce také hlášený není, a tak pokud by měl ještě někdo podobnou zkušenost či dokonce fotografii onoho výtečníka, nechť se nám prosím ozve. Děkujeme a o případu Vás budeme i nadále informovat.   
 
V Plzni 16. 5.2019